New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Víme, díky čemu a kdy zažijete nejlepší sex svého života

Víte, že vás může vzrušit hlazení podkolenní jamky? Že se hlubokým dýcháním můžete přivést k rozkoši? Že je zkrátka síla erotického prožívání ve vaší moci?
Kristýna Mazánková
——
31. března 2022

Foto: Getty Images

Je večer, třeba středa. Po večeři ležíme na pohovce, příjemně unaveni. Můj muž se ke mně přivine, začne mě hladit. Budeme se milovat, chce mě, těší se na mě. A já? Prozradím jen několik myšlenek z těch mnoha, které mi proletěly hlavou: Jsem chlupatá! Jaké mám prádlo? Tak ať jdeme aspoň do ložnice a zůstane zhasnuto! O třicet minut později: Tohle milování bylo fajn, ale o žádný nadpozemský zážitek nešlo. Připadala jsem si nehezká a nepřitažlivá a tyhle pocity mi zabránily, abych si sex užila intenzivně. O pár dní později se stejná situace opakovala. Ovšem já měla za sebou úspěšný den, zacvičila jsem si a cítila jsem se dobře. Sebevědomě, silně a spokojeně. A díky tomu jsem si užila perfektní sex s úžasným orgasmem. Prostředí, muž, techniky, všechno bylo stejné. Co se změnilo, bylo, jak jsem vnímala sama sebe.

Bez očekávání

Že je sebevědomí oním klíčem ke skvělému sexu, už roky opakuje slavná newyorská psychoterapeutka Esther Perel. Mezi prvními začala pracovat s termínem sexuální inteligence. Je postavená na třech pilířích: zaprvé na informacích o svém těle a o těle partnera, zadruhé na emoční části, kde kultivujeme umění naslouchat a spolupracovat s partnerem, a zatřetí přijetím vlastního těla a rozvíjením citlivosti.

Z učení newyorské psychoterapeutky vychází i Stella Krenčejová, která ve svém projektu Radostná sexualita učí tzv. sexological bodywork neboli sexuologickou práci s tělem. Všímá si toho, že sebevědomí je kolísavé, v sexuální oblasti bývá u žen nízké například v období po porodu nebo po bolestném rozchodu. „Na druhé straně ženská sexualita zraje s věkem. Zažila jsem to sama u sebe, po čtyřicítce jsem začala mít prožitky, které byly do té doby mému tělu uzavřené. A až v padesáti letech jsem poznala, co je to ženská ejakulace. Bylo to tím, že jsem se naučila svou pozornost věnovat především sama sobě. A ano, souvisí to i se zdravým sebevědomím. Nejdůležitější, co ho dovede posílit, je začít vnímat svoje tělo. Protože většina z nás je odpojená od toho, co cítíme, co potřebujeme, co nás povzbuzuje,“ říká Stella při našem videorozhovoru.

Kouzlo nechtěného způsobilo, že jsem na monitoru viděla nejen Stellu, ale i sebe. Zatímco Stella při povídání rozhazuje rukama, její řeč těla je velmi otevřená, není nalíčená, přesto působí živě, na kameře zahlédnu, že já sedím schoulená jako oukropeček. „Tohle je první krok – budete si všímat, co se vám děje. I během dne. Budete si všímat, co cítíte na fyzické rovině. Všimněte si, jak sedíte, když se necítíte dobře. A tím se i pomalu začnete vracet k tomu, že ucítíte, co vaše tělo potřebuje,“ radí Stella Krenčejová. Dostávám od ní úkol, který si mám vyzkoušet, až budu sama doma. „Začněte experimentovat s dotekem. Třeba si lehněte do postele a dotýkejte se, hlaďte se. A jen se vnímejte. Možná si budete říkat, že to je nuda, že nic moc necítíte. To je přirozené, protože často v sobě máme zakořeněné, že pozitivní prožitek máme dostávat od partnera. Ale dotek věnovaný sobě samému souvisí se vztahem k vlastnímu tělu. Milování si nikdy nemůžeme užít naplno, když se svým tělem nejsme spojeni.“

Podvečer jsem tak strávila sama se sebou. Po koupeli jsem si natřela celé tělo voňavým krémem, hladila jsem se. Bylo to příjemné, a taky trochu rozpačité. Bylo to snad poprvé, co jsem svému tělu věnovala pozornost v pozitivním smyslu slova. Nešlo jen o to si promasírovat ztuhlé trapézy, namazat si pupínek krémem proti akné a nůžtičkami zabránit zarůstání nehtu. Najednou nešlo o to v těle něco potlačit, ale podnítit. Všímala jsem si, jak mi dělá dobře, když se hladím v podkolenní jamce, že je mi rázem ve svém těle lépe. Když jsem tohle Stelle vyprávěla o pár dní později, potvrdila mi, že v ženské sexualitě funguje celé tělo jako jeden sexuální orgán. „Sex u ženy začíná v oblastech, které jsou pro muže takzvaně nezajímavé, nejsou to primární erotogenní zóny. Žena potřebuje hlazení, které začíná u rukou, na tvářích nebo u nohou. Žena potřebuje probudit celé tělo, naladit se. Celé její tělo má orgastický potenciál. A pak, třeba po půlhodině, je schopna otevřít se i v pánvi. Sice jsme schopné jít do sexu hned, ale naše tělo na to není dostatečně připravené. To, že zvlhneme, není důkaz. Abychom si užily potenciál, které naše tělo nabízí, potřebujeme čas,“ říká Stella a zeptá se mě, jestli jsem si při tom celotělovém hlazení všimla i svých prsou. Nejsou z největších, odvětím, a taky nepatří mezi mé erotogenní zóny. Svá prsa spíš ignoruji. „To nedělejte, naopak si příště udělejte rituál, kdy budete zkoumat jen doteky na prsou. Prsa jsou naším centrem, které otvírá naši sexualitu, jsou základem, abychom se otevřely v pánvi. Dopřejte si masáž prsou, láskyplně se jich dotýkejte. Prsa jsou pro ženy velmi důležitá, jsou napojená na klitoris a otevírají naši slast.“

Když Stella přemýšlí nad tím, co spojuje její klienty, je to často ostych – sex má být přece přirozený, domnívají se, není to něco, co se dá naučit jako slovíčka ze španělštiny. Ale i sex je dovednost, to zaprvé. A zadruhé, abychom ho mohli co nejlépe prožívat, je nutné přistoupit k němu bez velkých ambicí. „Zkuste jít do sexu se zvídavostí, ale bez očekávání. Nemilujte se s tím, že musíte mít orgasmus, a když ho nemáte, tak jste špatná milenka. Sex znamená propojení. Sex od nás také vyžaduje určitou zranitelnost. A dovolte si uvolnit se. Nikdy nemůžete prožít něco extatického, když jste v napětí. Být relaxovaný je zejména u žen priorita,“ zdůrazňuje Stella.

Vědomá sebeláska

Pro další dávku intimní sebejistoty jsem šla za Denisou Říha Palečkovou, lektorkou v oblasti partnerských vztahů a vědomé sexuality. „Efektivní způsob, jak zapracovat na svém sebevědomí, tkví v tom, že se naučíme hlouběji vnímat sama sebe, své pocity a své tělo. Tím se učíme věnovat pozornost tomu, jak se máme, jak se cítíme, a tím si dáváme i respekt. Někomu pomůže, když si představí, jak by přistupoval k příteli či nejlepší kamarádce. Někdy býváme velmi tvrdí k sobě a soucitní ke svým blízkým. Obecně jsme ke svému tělu velmi tvrdí, i na svůj vzhled máme v naší kultuře vysoké nároky. Je až smutné, kolik žen si nedokáže užít milování jen proto, že se v duchu posuzuje. Jenže naše vnitřní strachy a omezení pak mohou zabránit tomu, abychom se uvolnily a byly naplno samy sebou,“ upozorňuje Denisa Říha Palečková.

Jednoduchou, ale esenciální metodou, jak přestat počítat faldy na břiše a opravdu se uvolnit, je naučit se hluboce dýchat. Když se v první fázi zaměříme na svůj dech, přirozeně dáme pozornost svému tělu. „Pak zkuste dech prohloubit. Když se uvolníte a prohloubíte svůj dech, navyšuje se vaše cítění a podporujete sílu prožitku v těle. Představte si, že nádech vedete až dolů do pohlaví. Kam jde pozornost, tam jde naše energie. Na co se soustředíte, to začnete víc vnímat. Díky své pozornosti aktivujete své sexuální zóny. A pozornost se současně s nádechem přirozeně přesouvá z hlavy do těla,“ popisuje Denisa.

Naučit se vnímat své tělo je zásadním předpokladem k tomu začít vnímat i své sexuální touhy. „Někdy ženám radím, ať si představí, že jsou jako kočky. Když kočku hladíte, kočka vám vleze pod ruku a hladíte ji tak, jak potřebuje. Zavrní, když se jí to líbí, odtáhne se, když se jí to nelíbí. V intimním kontaktu je krásné nechat tělo samo promlouvat. To se stane ve chvíli, když ho uvolníme, když prohloubíte dech, když tělu dovolíte, aby se přirozeně pohybovalo, tak aby mu bylo příjemně,“ radí Denisa. Kočičí přístup k sexu spočívá v kýžené sebestřednosti. Myslet na sebe pak není ukazatelem egoismu, ale zdravého sebevědomí, ze kterého se dá těžit ve všech oblastech života. „Ženy se musí zaměřit na to, aby jim bylo dobře ve svých tělech. To je i zdrojem potěšení pro jejich partnery. Pro muže je zážitek sledovat, jak žena prožívá rozkoš ve svém těle. Ale když je žena ve stresu a všímá si pouze toho, zda se muž cítí dobře, necítí se dobře ve výsledku nikdo. Tohle je výzva pro mnoho žen,“ dodává Denisa Říha Palečková.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu