New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Váš květnový culture fix: 7 výstav, na které doporučujeme vyrazit

Galerie a muzea se otevírají, tak neváhejte a vyrazte je podpořit. Z programové nabídky jsme pro vás vybrali sedm expozic, které vás vezmou na výpravu do historie, více přiblíží výrazné umělce minulosti i současnosti a připomenou, co je vám nejdražší.
Veronika Scattergood
——
10. května 2021

Foto: DOX

1. Milovaná Toyen

Výjimečné české umělkyni Toyen jsme v Harper's Bazaaru věnovali celé dubnové číslo, a tak máme radost, že se konečně pro veřejnost otevírá dlouho očekávaná výstava Toyen: Snící rebelka ve Valdštejnské jízdárně. Vstupenky na velkorysou retrospektivu, která mapuje bohatou tvorbu české malířky a ilustrátorky, je nutno rezervovat online. Výstava trvá do 15. srpna 2021.

2. Avantgarda na Hluboké

Malevič, Rodčenko, Kandinskij a spousta dalších ruských avantgardních umělců se sešlo v Alšově jihočeské galerie v prostorách Zámecké jízdárny v Hluboké nad Vltavou. Díla ruské avantgardy v tak velkém rozsahu a kvalitě se prezentují v České republice vůbec poprvé. Unikátní kolekce pochází ze sbírky Muzea umění v Jekatěrinburgu. Výstava Malevič – Rodčenko – Kandinskij a ruská avantgarda je otevřena až do 1. srpna 2021.

3. Rajlich na Moravě

Jan Rajlich se narodil jako syn kováře, ale to mu nezabránilo v tom, aby se věnoval grafickému designu. Stal se jednou z největších osobností v tomto oboru u nás a jeho dílo a aktivity překračovaly hranice umělcovy rodné země. Výstava Rajlich 100 v Moravské galerii v Brně připomíná stoleté výročí jeho narození, jeho práce i jeho aktivity na brněnské kulturní scéně. Otevřena je do 8. srpna 2021.

4. Buďte v obraze

Pokud vám chození do klasických galerií nic neříká, můžete se ponořit do světa umění i jiných způsobem. Na imerzivní výstavě Bylo nebylo, Van Gogh, Monet, Renoir… je připraveno více než 2 000 m2 projekční plochy pokryté 30 laserovými projektory v prostředí 3D prostorového zvuku. Díky tomu vás obklopí dílo světových impresionistů a hudba Chopina, Ravela či Debussyho. Láká vás to? Zamiřte do Forum Karlín v Praze.

5. Memento mori

Možná vám připadá jít na výstavu o smrti v době pandemie jako brutální nápad, ale výstava Vanitas v pražském Centru současného umění DOX vám připomene, že pomíjivost a umírání zpracovávali umělci odjakživa a že smrt patří k lidskému životu. Stačí si vzpomenout na všechna uvadající květinová zátiší a mramorové piety... Šest desítek českých umělců vystavuje svá díla na dekadentní téma do 10. října.

6. Za králi Slunce

Koho by nefascinoval svět starého Egypta. Pokud jste před zavřením galerií prošvihli opěvovanou výstavu Sluneční králové v Národním muzeu, můžete jásat, protože je znovu otevřena veřejnosti. Expozice vás provede osudy vládců země na Nilu a odhalí tajemství pyramid Abúsíru. Exponáty se na výstavu sjely doslova z celého světa.

7. Z pohádky do pohádky

František Skála patří díky svému svébytnému stylu a humoru k nejvýraznějším výtvarníkům na současné české umělecké scéně. Výstava František Skála a jiné práce v Galerii Hlavního města Prahy však představuje méně známou část jeho tvorby – od ilustrací pro dětské knihy až po fotografické komiksy a autorské knihy. Skálova poetika jim ale rozhodně nechybí. Výstavu najdete v Domě U Kamenného zvonu do 29. srpna 2021.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu