New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

V Paříži se otevřel nový chrám luxusu. Podívejte se dovnitř

Ve francouzské metropoli se po rozsáhlé rekonstrukci znovu otevřel velkolepý obchodní dům Samaritaine. Najdete v něm 600 značek a největší beauty sekci v Evropě.
Veronika Scattergood
——
29. června 2021

Foto: archiv DFS

Když si v roce 1870 Ernest Cognacq otevřel na rohu rue de la Monnaie and rue du Pont-Neuf malý obchod Samaritaine, mohl jen doufat, že bude úspěšný. Nemohl ale zdaleka tušit, že tím položil základ jednoho z nejkrásnějších obchodních domů Paříže. Samaritaine, kterému Pařížané přezdívají „Samar“, vyrostl v rozsáhlou budovu se secesními i art deco prvky. Byla z něj chlouba Paříže.

Pak ale obchodní dům pozvolna upadal a v roce 2005 byla zchátralá budova na břehu Seiny dokonce z bezpečnostních důvodů trvale uzavřena a společnost LVMH, která ji vlastní, ji nechala nákladně zrekonstruovat. Nyní se tak po dlouhých šestnácti letech opět probudila k životu. 

Denní snění

Interiéry byly zrekonstruované do své původní krásy, nechybí proto půvabné fresky s motivem pávů a květinové detaily. Hlavní chloubou je kromě bohatě zdobeného hlavního schodiště i skleněná kupole, která do pětipatrové budovy propouští dostatek denního světla. K historické části byla přistavěna i moderní budova s ladně vlnitou skleněnou fasádu, v jejíž utrobách se skrývá sekce se streetovou módou. Na celkem dvaceti tisících metrech čtverečných tu najdete 600 módních značek, v suterénu největší beauty sekci v Evropě, dvanáct restaurací či bister, spa, a dokonce i několik privátních „pokojíčků“ pro VIP klienty, kteří tak mohou nakupovat například luxusní šperky v naprostém soukromí.

Nejvíce návštěvníků ale patrně zamíří do La Boutique de Loulou v přízemí, kde je k dispozici výběr z cenově dostupných designových doplňků, drobností a suvenýrů. S obchodním domem navíc přímo sousedí nově otevřený pětihvězdičkový hotel Le Cheval Blanc, který nabízí nádherné výhledy na řeku. 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu