New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Staronové umění small talku

Možná to cítíte taky. Jisté pohodlí v samotě, sociální odtažitost, která začala jako nutnost během pandemie a která nám zůstala. Vyhovuje. Je to jako tepláková souprava našich společenských interakcí. Jak se nastartovat, abychom nežili životy v leteckém módu a začali si znovu užívat mezilidské kontakty?
Kristýna Mazánková
——
9. září 2021

Foto: Shutterstock

Zazvonil zvonek. Rohlík. Kurýr v každé ruce třímá víc tašek, než má prstů, a hned se ptá, do jakého patra je má vynosit. Do druhého, cestou po schodech se ještě ptá, jestli se mám dobře a pak ocení hudbu, které se line z otevřených dveří. Prohodili jsme spolu asi dvacet vět, tedy asi o sedmnáct víc, než obvykle prohodím s prodavačkami, obsluhou v kavárně nebo vlastně s kýmkoliv. Pandemie mě zamkla před okolním světem a s ní skomírala i moje schopnost přirozeného a nenuceného small talku. Ale ten kurýr mi připomněl, jak příjemné tyhle konverzace mohou být. Nejsou nutné, ale umí dokonale vylepšit den. Polozapomenuté umění small talku lze potrénovat třeba s těmito tématy: 

Vaření

Za uplynulý rok i ti, kteří kuchyň využívali jen k servisu pokrmů od donáškové služby, začali vařit a péct. Neformální hovor o tom, jaké recepty se dotyčnému osvědčily nebo co je nejlepší upéct vzácné návštěvě, je tak jistota, ke které má každý co říct. 

Televize a hobby

Někdo začal vyšívat, někdo se zase stal odborníkem na seriály ze všech koutů světa. Bavit se o tom, čím vyplňujeme volný čas, může být obohacující pro všechny, ať už tvoříme něco hand made, nebo u obrazovky hladíme oči. 

Cesty a výlety

Jak to šlo, tak jsme vyrazili ven. Někdo do zahraničí a někdo jen za humna, ale rozhovory o tom, kam vedly naše první kroky, jsou vždycky zajímavé. 

Akce, koncerty, party

Kulturní a společenské akce už zase probíhají s plnou vervou a většina z nás si je dosytosti užívá. Návštěva kina nebo účast na festivalu pak může být co do nadšení jako druhé Vánoce. Pobavit se o tom, na jakou první akci dotyčný vyrazil a jak si to užil, je zárukou, že se dočkáte košaté odpovědi.

Rady a porady

Lidé rádi mluví o sobě a o svých zkušenostech. Mluvení o sobě je příjemné, dokonce prý aktivuje stejné oblasti mozku jako při dobrém jídle či milování. Při nezávazné konverzaci si na to vzpomeňte a nechte si od druhého poradit.

I bezvýznamná konverzace s lidmi, které neznáme, může být záživná a radostná. Je ukázkou spontánnosti a životní spokojenosti. Je mostem k druhým, který po měsících ve vlastní bublině musíme znovu postavit.

Kdy jste si small talk vyzkoušeli vy? Máte oblíbená konverzační témata? Napište nám! 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu