New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Seriálový tip redakce: Floridské letadlo, aligátoři a boží Kirsten Dunst

Na Netflixu najdete seriál On Becoming a God in Central Florida. Za krkolomným názvem se skrývá příběh z počátku 90. let, kdy na scénu ve velkém vstoupily podvodné pyramidové obchodní modely, které připravovaly lidi o úspory. Největším zážitkem je ale pozorovat herecký výkon Kirsten Dunst.
Veronika Scattergood
——
11. června 2021

Foto: Profimedia

Píše se rok 1992 a na Floridě frčí obchodní model firmy FAM, která slibuje, že z každého přičinlivého Američana dokáže učinit milionáře. Jedním z těch, kteří touží po lepším životě, je i Travis, který se živí prodejem pojištění, ale pod vlivem motivačních audiokazet se rozhodne zapojit do hry a propracovat se k bohatství. Jenže místo peněz své rodině přinese jen problémy.

Nevyzrazujeme vám teď celou zápletku, popisujeme jen výchozí premisu amerického seriálu, který nově najdete ve videotéce Netflixu. Hlavní roli v něm hraje Kirsten Dunst, jejíž postava musí vzít osud do vlastních rukou a doslova zuby nehty se porvat o to, aby neskončila kvůli nasekaným dluhům na ulici. Postupně se tak probojovává hierarchií společnosti, v níž se finanční podvod smíchal s náboženským kultem, a dokazuje, že obchodního talentu má ve skutečnosti mnohem víc, než by se na první pohled zdálo.

Skutečná hrdinka

Seriál On Becoming a God in Central Florida je jedním z těch počinů, které na Netflixu musíte hledat, ale patří k ukrytým pokladům. Nabízí originální zápletku i jiný pohled na život Američanů, kteří žijí od výplaty k výplatě. Zároveň se odehrává na začátku 90. let a kostýmy plné „plesnivých“ džínů, volánů, zdůrazněných ramen, modrých stínů a blyštivých skřipců vás zavedou zpátky do vašeho dětství. Vše samozřejmě doplňuje i atmosférický soundtrack plný dobových hitů. Tuto směsici navíc koření povedený černý humor.

Největší odměnou je ale sledovat samotnou Kirsten Dunst. Herečka, kterou známe především z rolí křehkých blondýnek jako ve Smrti panen Sofie Coppoly, načančanou Marii Antoinettu nebo jako velmi fotogenicky depresivní hrdinku von Trierovy Melancholie, má ovšem od svého hereckého „typu“ daleko. Na zubech má rovnátka, na těle pár kilo navíc, coby bývalá okresní královna krásy se obléká vyzývavě, ale ne vždy lichotivě a pohled vám často zabloudí do jejího kyprého výstřihu. Její postava Krystal má v sobě stejný šarm jako vyšetřovatelka Mare v podání Kate Winslet v seriálu Mare z Easttownu. Stejně jako ona má k stereotypní představě o půvabné a dokonalé seriálové hrdince daleko a stejně jako ona vás osloví především svou lidskostí a uvěřitelností. 

Je tak škoda, že se tvůrci seriálu nakonec nerozhodli i pro druhou řadu. Ta byla sice původně v plánu, ale její natáčení překazil covid. Potkat se s ráznou Krystal ještě jednou by ale vůbec nebylo na škodu.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu