New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Ceny Czech Grand Design za rok 2021 mají vítěze

Prestižní ocenění designu za rok 2021 jsou rozdány a každá kategorie zná svého vítěze. Kdo kromě dua Vrtiška & Žák ovládl slavnostní večer v Hudebním divadle Karlín a odnesl si domů novou trofej?
Lucie Švábenská
——
23. března 2022

Foto: archiv Czech Grand Design

Ceny Czech Grand Design roku 2021 jsou oficiálně rozdány. Slavnostní večer se konal po dvouleté pauze, tentokrát však v Hudebním divadle Karlín. Event byl v duchu tématu RÁJ, čemuž odpovídala i výzdoba – hejno plameňáků instalovaných na scénu divadla. Tím hlavním byli ale ocenění umělci. 

Duo Roman Vrtiška a Vladimír Žák se potkali při studiu na UMPRUM v ateliéru produktového designu, dohromady absolvovali stáž na Alvar Aalto univerzitě v Helsinkách a v roce 2019 oslavili desáté výročí společného ateliéru. Mají tak za sebou již řádnou historii a nyní ke svým společným úspěchům přidali i vítězství v kategorii Designér roku – Cena Ministerstva kultury ČR a Grand Designér roku 2021. Odborná porota ocenila především tři počiny, které perfektně charakterizují široký záběr typický pro studio Vrtiška & Žák – kolekce umyvadel a koupelnového nábytku, lavička a katamarán. Jestliže dvojici a její tvorbu neznáte, příležitost to změnit budete mít během následujících měsíců v Moravské galerii v Brně, kde se momentálně chystá jejich výstava. 

To, že jsou tenisky čím dál větším tématem, dokazuje vítěz kategorie Módní designér roku, kterým se pro rok 2021 stala značka PÁR & Eliška Horčíková. Spojení precizního řemesla a prvotřídního designu v kolekci hodinek AERODYNAMIC, které pro značku BOHEMATIC navrhlo legendární Studio Olgoj Chorchoj designérů Michala Froňka a Jana Němečka, zase bylo oceněno v rámci Designéra šperku roku. 

Mezi opěvovanými kreativci byl také Vojtěch Veškrna, který si odnesl sošku Fotografa roku, a v grafice nyní vládne Adéla Svobodová, a to především díky katalogu Móda v modré ke stejnojmenné výstavě v Uměleckoprůmyslovém museu a dále za grafické zpracování knih Výstava jako médium. České umění 1957–1999 (AVU) a Divadlo ulice (UMPRUM).

Kromě těchto úspěchů se však každoročně rozhoduje i o významném ocenění mimo veškeré kategorie, které je udělováno osobnosti za celoživotní přínos českému designu. Do síně slávy letos vstupuje módní designérka profesorka Liběna Rochová, protože jestli někdo a něco dokáže odpovědět na palčivou a lehce konfrontační otázku – „Je móda uměním?“ – pak je to právě tvorba a dílo Liběny Rochové.

Kdo další uspěl v Czech Grand Design pro rok 2021? 

Tvorba vítězů a finalistů je k vidění v Galerii České spořitelny v ulici Rytířská 29 v Praze do 10. dubna 2022. Výstava Best of: CGD21 je pro veřejnost otevřena každý den zdarma od 10 do 18 hodin.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu