New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

5 tipů na skvělé pražské vinárny

Týden opět neskutečně utekl a před námi je víkend. Čas relaxovat a užít si dokonale strávený čas s rodinou a přáteli. K vybalancování domácí pohody je skvělé posezení v nějakém pěkném podniku. My jsme si pro vás dnes připravili 5 tipů na naše oblíbená místečka s dobrými víny a bublinkami. Tak kde se potkáme?
Lucie Švábenská
——
1. dubna 2022

Foto: Getty Images

Český národ se obvykle dělí na takzvané pivaře a vinaře. Ačkoliv to máme v redakci většinu času nerozhodně, dnes nám první skupinka musí odpustit. Tentokrát se zaměříme na to, kam si večer, o víkendu, nebo vlastně kdykoliv zajít na skleničku kvalitního vína nebo šumivého alkoholického nápoje. Samozřejmě nesmíme vynechat ani komorní občerstvení, které se však stane gurmánským zážitkem. To k tomuto okamžiku pohody zkrátka patří. Kam tedy vyrazit? 

Lot of wine

Již sám název napovídá, že zde o druhy vína nouzi mít rozhodně nebudete, především tedy pokud preferujete ta francouzská. Ochutnat totiž můžete organická a biodynamická vína z celé Francie. Od jihozápadu, Bordeaux přes Languedoc a Champagne až po Alsasko. Dokonce zde mají lahve, které pocházejí z jejich vlastního vinařství Domaine de Bonaguil. Každou návštěvu se tak můžete vydat jinam. Vše zde krásně doplňuje občerstvení, kterým jsou francouzské speciality jako teriny, foie gras, klobásky, ústřice nebo sýry. Specialitou tohoto podniku na Praze 1 jsou obložené křupavé krekry, které rozhodně nezapomeňte vyzkoušet. 

Dušní Merlot

Malá, ale útulná vinárna v Dušní ulici kousek od Staroměstského náměstí, kde si užijete nejen víno, ale také krásný interiér, který je vytvořen z bývalé provozovny železářství „Koula a syn“. Ke konci minulého roku dokonce získala ocenění Národního památkového ústavu „Patrimonium pro futuro“ za obnovu tohoto interiéru, takže byste si ji neměli nechat ujít. Společně s lahodnými francouzskými víny a různými delikatesami. 

Bonvivan

A kousek dál najdete ještě jedno místo, které nesmíte minout. Předchozí vinárnu doporučujeme spíše na útulný večer, tento podnik na klidné odpoledne doprovázené kvalitním vínem (případně šumivým), které sem dovážejí z Rakouska, Německa a Francie. Navíc je Bonvivan odlišný ještě tím, že si ke skleničce můžete dopřát chutný chlebíček domácí výroby nebo jiné slané i sladké občerstvení. 

Bokovka

Jste na Instagramu jako doma? Tak vám jistě neuteklo místo s názvem Bokovka. Je schované v Dlouhé ulici, takže zde můžete s přáteli strávit podvečer a v noci vyrazit do víru města, klubů a barů. Perfektní podnik na skleničku vína v příjemné atmosféře, především tedy za teplejších podmínek, kdy můžete sedět venku na autentickém betonovém dvorečku. Toto místo za návštěvu rozhodně stojí. Především pokud předem nevíte, zda půjdete do francouzské, italské, nebo české výroby – zde máte totiž všechny na jednom místě. 

Prosekárna

Pokud před vínem preferujete bublinky, tak s Prosekárnou nešlápnete vedle. Nabízejí zde více jak 400 druhů prosecc a šumivých vín. Proč a které zvolit právě pro vás? Tak s tím vám poradí ochotný personál, který se vše učil osobně v italských vinařstvích, odkud lahve dovážejí. Opět si zde můžete k posezení dát i tzv. zobačku neboli sýrový či uzeninový talíř, případně olivy, mandle a další. Poboček mají hned několik (a dokonce i mimo Prahu), takže ať už hledáte v jakékoliv části města, je velká pravděpodobnost, že budete poblíž. 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu