New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Veronika Franková: Na péči o pleť a tělo jsem docela pedant

Chvilku na Lanzarote s šuměním oceánu, poté zase v ulicích centra Prahy. Veronika Franková říká, že má zkrátka dva domovy. Jak ovlivňuje oceánské podnebí její péči o vlasy, pleť a pokožku těla? V rámci rozhovoru nám prozradila i začátky své značky nebo co rozhodně nebude chybět v jejím šatníku na nadcházející podzim.
Lucie Švábenská
——
6. října 2021

Foto: archiv Veronika Frankova

Jak se stavíte ke stárnutí a anti-aging produktům?

Je mi čerstvých 35 let a musím říct, že si až nyní začínám uvědomovat rozdíl mezi svou aktuální pletí a tou, kterou jsem měla ve svých 25. Na péči o pleť a tělo jsem docela pedant. Chci si zachovat mladistvou pleť samozřejmě co nejdéle, a tak se ráda vzdělávám a jsem otevřená poznávání novinek ve světě kosmetických produktů. Doba jde dopředu, máme to štěstí, že je z čeho vybírat, a téma anti-agingu začínám pomalu, ale jistě objevovat i já.

Jste pro, nebo proti estetickým zákrokům? A podstoupila jste sama nějaký?

Nejsem proti a neodsuzuji. Já sama si zatím vystačím s hydratačními séry a krémy, jsem věrná už několik let značce Institut Esthederm, občas si zajdu na kosmetiku, ale to je zatím vše. Uvidíme, co přijde za pár let. 

Jak se staráte o pleť?

Říkám o sobě, že jsem odličovací a SPF maniak. Jímá mě hrůza, kdybych měla jít spát neodlíčená. I přesto, že na sobě zrovna nemám make-up, každý večer pleť důkladně odlíčím, poté použiji tonikum, sérum a krém. Jednou za týden používám tzv. vysavač na pleť – čisticí krém na póry OsmoClean od Institut Esthederm, když mám náladu, tak krém vyměním za hyaluronovou masku. U toho SPF jsem opravdu poctivá, vždy používám ochranu na pleť a tělo. Mám strach z pigmentových skvrn, jelikož pleť často vystavuji sluníčku. Používám SPF celoročně, ať jsem v Čechách, nebo u oceánu. Tam v létě kolikrát sáhnu i po speciálním surfařském zinku, který ochrání pleť 100% před UV zářením.

Jak se udržujete ve formě, fyzicky i psychicky?

Neexistuje pro mě lepší forma relaxu – kdykoliv mi to jen čas dovolí, jdu si zaběhat nebo zacvičit. Většinou nevynechám jediný den, i kdyby to mělo být jen na 30 minut. Pokud jsem u oceánu, chytnu surf a klidně strávím 5 hodin ve vodě. Je to opravdu droga a adrenalin.

Před rokem a půl jsem zcela přehodnotila svůj dosavadní jídelníček, vyřadila jsem maso, velmi omezila lepek nebo mléko a výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Vše je hlavně o jídle a životním stylu. Zjistila jsem, že mám najednou o 100 % více energie, pozitivní náladu a neskutečně se mi zlepšila pleť a vlasy. Základem je ale především opravdu poslouchat své tělo a dodávat mu vše potřebné. S tím souvisí i mé nadšení pro vaření. Baví mě vymýšlet a upgradovat různé recepty. V kuchyni byste mě našli skoro každý večer.

Často trávíte čas na Lanzarote. Proč zrovna tam? Čím vás okouzlilo?

Lanzarote je pro mě nyní druhým domovem. Rodiče tam se mnou trávili skoro každou dovolenou, měli tam kamarády. Netušila jsem ale, jak moc mi Lanzarote přiroste k srdci v dospělosti. Co je největším benefitem právě Lanzarote? Příjemná vzdálenost z ČR, jazyk, který ovládám, bezpečná destinace v rámci EU, skoro celoroční možnost surfování nebo úžasné klima po celý rok. Jako bonus přidejte jednotnou architekturu Césara Manriqua, dokonalé lávové vinice, nádherný kontrast černé lávy, vulkánů a sytě modrého oceánu… ráj na zemi.

Oceán je skvělý, ale zároveň dává zabrat jak pokožce těla, obličeje, tak i vlasům. Těm neprospívá ani silné slunce. Jak o ně pečujete? Je třeba nějaké speciální zacházení?

Jednoznačně. Mám vlasy zesvětlené, a to, co na ně používám běžně v Praze, je během pobytu u oceánu nedostatečné. Po několikahodinovém téměř dennodenním surfování v oceánu jsou vlasy velmi namáhány nejen slanou vodou, ale také slunečním zářením a větrem. Loni na podzim po asi dvouměsíčním pobytu na Lanzarote jsem poprvé nasadila cílené produkty od značky Oribe, které jsou zaměřeny na ochranu proti UV záření. Na co nedám dopustit obzvlášť, je maska. Po každém koupání nebo surfování v oceánu vlasy ihned opláchnu sladkou vodou. Ideálně se vyhýbám vodě odsolované nebo chlorované, vozím v autě vždy velkou láhev s pitnou vodou a vlasy po surfu pořádně opláchnu. Pokud nemám možnost si vlasy umýt šetrným šamponem, nanesu na ně vrstvičku červené masky právě od Oribe. Nechám ji na vlasech klidně několik hodin, dokud se nedostanu do sprchy, kde ji opláchnu a šetrně vlasy umyji cleansing šamponem. Na závěr následuje opět maska do konečků a pořádné opláchnutí. Jednou týdně dopřávám vlasům zábal v podobě Gold Lustové masky od Oribe, kterou nechám působit po dobu 20 minut pod potravinovou fólií. Tato péče mi zajistí, že i po měsíci každodenního surfování jsou vlasy stále krásné a nepolámané.

Máte svou vlastní značku oblečení. Jak jste se k tomuto kroku rozhodla? Měnila byste?

Móda mě baví od dětství. Už jako tříletá jsem z vyprávění rodičů měla dost jasnou představu, co si na sebe do školky vezmu, a dávala to hlasitě najevo. K založení vlastní značky mě nakoply dvě věci. Za prvé založení vlastního módního blogu před 10 lety a za druhé cestování po světě, které je mým koníčkem. Zjistila jsem, že mi nevyhovuje zdejší nabídka, české e-shopy s módou byly před 10 lety stále ještě v plenkách a nabídka průměrná. Byl zde tedy prostor a vznik sociálních sítí vše ještě více urychlil. I já sama se ráda inspiruji nejen na Instagramu a vím, že mé zákaznice se raději inspirují u skutečných žen, než aby se ztotožňovaly s modelkami z klasických reklamních kampaní. Mou velkou výhodou oproti konfekčním řetězcům je limitované množství, originalita a v posledním roce jsem se zaměřila také na udržitelnost. Určitě bych žádný ze svých kroků nezměnila, naopak mám v plánu příští rok rozšířit svoji působnost o další sekci a země.

Co by měla mít každá žena v šatníku na nadcházející podzim?

Móda se cyklí pořád dokola, takže u mě v podzimním šatníku určitě najdete dobře padnoucí džíny, kvalitní vlněné široké kalhoty, sako, basic topy a košile z kvalitní bavlny, kašmírový svetr a vlněný kabát nebo bomber. Jedná se sice o klasiku, ale tyto kousky paradoxně ženám dost často chybí. Co se týče doplňků, ty musí hezky doplňovat minimalistický outfit. Já zainvestovala do kozaček na masivní platformě a stále je zde trend tzv. tire boots, ty budu nosit i letos.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu