New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Ukrajinská návrhářka Julie Yarmoliuk: Píšu a pláču. Na takový scénář jsem se nepřipravovala

Julie je talentovaná osoba, která stojí za tvorbou značky J’amemme. Jistě jste o ní již slyšeli a viděli její kousky na nejedné celebritě (například Leonie Hanne vynesla její krásné zářivé šaty). Nyní ji ale více než to, kdo obleče její look jako další, zajímá přežití a udržení její rodiny v bezpečí. Jak je na tom aktuálně osobně a profesionálně, čemu se primárně věnuje a co by podle ní nejvíce pomohlo aktuální situaci?
Lucie Švábenská
——
18. března 2022

Foto: Julie Yarmoliuk

Hledáte kousky, které nikdo nepřehlédne? Ukrajinská značka J’amemme ví, jak na to. Známá je pro své bohaté designy s plizováním (především šatů) a její obliba stoupá. To potvrzuje také čím dál větší zájem celebrit, mezi kterými je například Leonie Hanne, Kat Graham nebo Coco Rocha. Ty se také zúčastnily nedávné přehlídky v rámci New York Fashion Week... než se vše zcela změnilo.

Ještě nedávno jste předváděli novou kolekci v rámci prestižního New York Fashion Week a nyní se bojíte o život svůj, své rodiny, blízkých i svých zaměstnanců. Jaké pocity jste měli bezprostředně po dnech módy a jaké máte dnes?

Po New York Fashion Week jsem cítila obrovské emocionální povznesení. Měla jsem velké plány na zvýšení povědomí o značce po celém světě. Začali jsme spolupracovat s celebritami a globálními influencery, a díky tomu byli celkově uznáváni a žádáni. Navíc jsem vytvořila vlastní unikátní experimentální dílnu pro realizaci nových kolekcí. Pro letošní rok bylo naplánováno rozšíření aktivit značky.

Dnes jsem ale zdrcena. Všechno, co jsem dlouhá léta poctivou a tvrdou prací vytvářela, mi bylo během jednoho dne odebráno. Vše, čím jsem žila každý den. Práce mých snů a důvěra v budoucnost. A to jen proto, že jsem Ukrajinka, jen proto, že máme vlastní kulturu a jazyk.

Očekávalo se, že se něco takového stane? Připravovali jste se na takový scénář?

Samozřejmě jsem to nečekala a naopak jsem věřila ve světlou budoucnost a světový mír (bez ohledu na to, jak banálně to může znít). Kdo může počítat s tím, že zítra ve vaší civilizované zemi začne totální válka, genocida v 21. století? Že budou střílet do civilního obyvatelstva, shazovat bomby na obytné budovy, zabíjet děti a znásilňovat ženy jen kvůli jejich národnosti. Píšu a pláču. Na takový scénář jsem se nepřipravovala, připravovala jsem se na setkání s dlouho očekávaným jarem. Koupila jsem spoustu krásných světlých látek, abych potěšila naše zákazníky, ale nyní je to vše jinak. 

Jak vás tato situace ovlivnila? Jak aktuálně vypadá váš život?

Jsem emocionálně zdrcena a cítím se bezmocně, že situaci nemohu nijak ovlivnit. Na Instagramu máme velké publikum a Rusko tvoří 26 % našich zákazníků. Každý den se snažím lidem zprostředkovat pravdivé informace o válce na Ukrajině, co se to u nás vlastně děje. Ruská vláda válku podporuje a popírá. Snažím se sdělit, jakou bolest prožíváme a že to vše, co šířím dál, je krutá pravda.

Jak moc si myslíte, že vás tato zkušenost ovlivní osobně a profesionálně do budoucna?

Do budoucna mám velké plány, nehodlám přestat. Naopak chci prohlásit, že moje značka je z Ukrajiny a zasloužíme si být na úrovni vyspělých zemí.

Už teď mám pár nápadů, jak značku dále rozvíjet. Z celého světa nám chodí dopisy podpory a nabízejí pomoc. Za to jsem velmi vděčná.

Zůstáváte na Ukrajině? 

Za posledních 7 dní jsem změnila 4 místa bydliště. Máme malé děti a i s nimi jsme se rozhodli jet nejprve na předměstí Kyjeva, kde jsme nocovali ve sklepě, ale pak i tam začaly aktivní boje. Viděli jsme všechno: rakety, které zabíjely lidi, i nepřátelské vrtulníky a stíhačky, neustálé exploze, které otřásaly celým domem. Věřte mi, morálně je to velmi těžké.

Když v naší vesnici vyhodili do povětří 6 domů, museli jsme jet dál. Ale neopustit Ukrajinu byl a je můj občanský postoj a zásada.

Co říkáte na původní ticho a aktuální reakci módního průmyslu?

Zástupci módního průmyslu byli, jako my všichni, v šoku. Šok přešel a oni se probudili. Je důležité pochopit, jaké budou jejich další kroky.

Mnoho lidí z celého světa pomáhá, co to jde – finančně i materiálně. Je tato podpora na Ukrajině znát?

Ukrajina a my všichni podporu Západu vidíme a jsme za ni velmi vděční. Žádáme ale o to nejdůležitější – zavřít oblohu. To by znamenalo zachránit tisíce nevinných životů.

Kdyby si nyní lidé kupovali vaše designy, je to vůbec možné? Máte aktuálně prostor řešit svůj byznys? Pomohlo by vám to?

Nyní jsme schopni poskytnout celebritám oblečení pro focení, protože mnoho z našich položek se stále nachází v New Yorku. Zatím ale neprobíhá žádný prodej, protože výroba je kompletně umístěna v Kyjevě. Vyrábíme přece jen na Ukrajině. Na což jsme a vždy budeme velmi hrdí.

Co bude zítra, nevím. Vím jen jednu věc – válka mě ještě posílila a udělám vše pro to, aby se o ní dozvěděl celý svět!

Kam až myslíte, že situace může zajít? A co bude dál?

Opravdu chci, aby Ukrajina vyhrála nad ruským agresorem. Jsme svobodný lid a nikdy v životě nepoklekneme před Putinovou vládou. Sláva Ukrajině! Sláva hrdinům!

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu