New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Šperkařka Mária Kobelová: Emoce se ukrývají ve zlatě

Pro Márii Kobelovou jsou šperky deníkem plným dojmů a pocitů. Hlavním tématem její tvorby je nyní životní odolnost. Rozhovor s Márií Kobelovou jsme přinesli v rámci projektu 25 žen, kterým oslavujeme 25. výročí uvedení Harper’s Bazaaru na náš trh.
Kristýna Mazánková
——
21. září 2021

Foto: Mária Kobelová

Kontrast. Šperky Márie Kobelové jsou povětšinou minimalistické a elegantní. Přesto si jich hned všimnete. Když začne vyprávět o sebejednodušším prstýnku, dokáže vám, že se i do neokázalého kusu kovu dá schovat celá paleta emocí – vášeň, něha i láska.

Je nějaká emoce, která by ve šperku ztvárnit nešla?

Zhmotnit se může úplně každá emoce. Základem je spíš odvaha autora. Každý vnímá emoce různým způsobem, například já k nim chovám hlavně respekt, ale zároveň si hlídám, jak moc si je k sobě pustím. Ukázat emoce chce někdy odvahu. To je ta největší výzva – vtisknout šperku vlastní upřímnost, která se promítne do autentického tvaru.

Čím vás šperky fascinují?

Užívám si hlavně jejich vývoj a proces. Jeden kus šperku je přibližně rok práce, života a emocí. Jsou to vzpomínky! 

Rok?! To je neuvěřitelná doba! Nestává se vám, že z původního nápadu nakonec v konečném výsledku nic nezůstane?

Vůbec ne, celý proces přemýšlení na sebe navazuje a formuje se, pak vše dává smysl jako skládačka.

A jak poznáte, že šperk je hotov?

Je třeba věřit vlastnímu úsudku a stát si za svým. Cit a intuice řekne, kdy je hotovo. 

Zrovna pracujete na nové kolekci Siri. O čem bude?

Zabývám se v ní psychickou odolností. Tvarové řešení šperků vzniklo v duševním stavu flow, a každý šperk se tak stal jakousi asistentkou mysli v plné síle. V posledním roce jsem si právě tu sílu poprvé uvědomila. V jednom rozhovoru mi bylo řečeno, že je ze mě cítit hodně oheň, čehož jsem se tehdy lekla, ale po delším přemýšlení jsem si přiznala, že ano, mám v sobě ten oheň a vášeň pro všechno. Začala jsem si mnohem více uvědomovat, jak se mysl a psychika člověka vyvíjí, ať už věkem, nebo zkušenostmi. Ale možná je to také díky času, který jsme získali na samotné přemýšlení v době covidové. Došlo mi, že vše je pouhý stav mysli.

Co je důležité pro to, aby se vám dobře pracovalo?

Vnímat city a život kolem sebe. Díky tomu nacházím inspiraci všude. Následně je důležité mít čistou hlavu a umět se soustředit, otevřít se vlastní fantazii. Když už mám vybraný inspirační zdroj, formuje se postupně až do posledního momentu, kdy už je jediným nepřítelem čas. 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu