New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

S Carolinou Cucinelli o respektu a životní moudrosti

Brunello Cucinelli, zakladatel stejnojmenné značky, má v módním světě pověst filozofa a vizionáře. Co vše dokázal předat své dceři Carolině Cucinelli?
Lucie Švábenská
——
18. ledna 2022

Foto: archiv Brunello Cucinelli

Italská značka Brunello Cucinelli si zakládá na ohleduplnosti – k lidem, zvířatům i přírodě. Svou nejnovější vizi, v níž se jako vždy potkávají prvotřídní přírodní materiály a myšlenka společenské odpovědnosti, představila v rámci milánského fashion weeku. Po přehlídce kolekce jaro/léto 2022 jsme se potkali s Carolinou Cucinelli, jednou z dcer zakladatele Brunella Cucinelliho, aby nám přiblížila, jak funguje chod úspěšné rodinné společnosti, kterým směrem by se podle ní luxusní móda měla ubírat, i to, co učí svého syna.

V rámci milánského fashion weeku jste představili novou kolekci pro nadcházející jaro. Jak byste ji charakterizovala?

Musím říct, že jsme se při tvorbě této kolekce nechali trochu unést sebevědomím a optimismem, které jsme za poslední měsíce prožívali a získali. Celkově jsme se opět začali všichni chtít hezky oblékat. Asi z vděčnosti za to, že jsme ten první náročný nápor pandemie zvládli. Barvy jsou proto jedním z hlavních aspektů této kolekce, protože naprosto přirozeně vyzařují radost ze života. Také jsme si pohráli s vyjádřením nové rovnováhy života a osvojili jsme si eleganci s kapkou třpytu a pozitivní energie. Vše ale stále s respektem k vizuální identitě značky.

Jedním z pilířů značky Brunello Cucinelli je udržitelnost. V čem přesně spočívá vaše pojetí?

Filozofií naší značky byl vždy respekt vůči všem lidem a stvořením, s kterými přijdeme do kontaktu v rámci výrobní fáze kolekce. Zároveň jsme novou kolekci, stejně jako všechny předešlé, vytvořili z materiálů, jež pocházejí z důvěryhodných zdrojů a od našich dlouhodobých partnerů. Upřednostňujeme kvalitní přírodní materiály v jejich přirozené formě, u kterých následně vyzdvihneme především jejich nejsilnější a nejlepší vlastnosti. Proto vlákna zpracováváme a upravujeme co nejméně.

Jaká kolekce či projekt pro vás osobně byl zatím nejvýznamnější?

Určitě to je naše první kolekce brýlí, která vznikla ve spolupráci se značkou Oliver Peoples. Uvedli jsme ji teprve nedávno, ale není to jediný projekt, na který jsem já osobně hrdá. Druhým je Be Your Change, který na našich digitálních platformách propagujeme již několik měsíců a opravdu mi přirostl k srdci. V každé epizodě se zabýváme určitou životní změnou, vždy z nového a nám osobního úhlu pohledu. Každá epizoda má jiného hosta, který s námi sdílí svůj příběh a také, jak jim změna vstoupila do života a co následovalo potom. Je pro nás velmi důležité vyslat do světa pozitivní energii, především mladším generacím.

Značku založil váš otec. Jaké to je, pracovat po jeho boku?

Musím říct, že to ze začátku rozhodně nebylo jednoduché. Můj otec je, co se týče práce, velmi náročný a hned, jak jsme se sestrou začaly pro firmu pracovat, nám dal jasně najevo, že nebudeme mít žádné speciální zacházení ani odlišný přístup. Je to ale skvělá příležitost, protože ho mohu sledovat při práci, pozorovat, jak na co reaguje, jaká je jeho vize a jak se každý den vypořádává s novými projekty a úkoly.

Jak máte rozděleny role ve společnosti?

Za těch deset let, co u značky pracuji, jsem měla možnost vyzkoušet si řadu nových pozic – od produkce přes kreativu až po digitální propagaci značky. Teď pracuji po boku svého otce jak v celkové komunikaci Brunello Cucinelli, tak i v kreativě. Mám to štěstí pracovat s ním absolutně na všem, a každý den se tak od něj učím něco nového a dál si rozšiřuji obzory.

Co nejdůležitějšího jste se od něj naučila?

Asi bych řekla, že to nejdůležitější, co mě naučil a za co jsem mu nejvíce vděčná, je respekt. Již od dětství mně a mé sestře vštěpoval, jak je respekt důležitý, ke všemu a ke všem. A já jsem nyní ráda, že to zase mohu učit svého syna.

Přála byste si, aby vaše děti v tradici značky Brunello Cucinelli pokračovaly?

Určitě by mě to potěšilo! Ale nejdůležitější je, aby můj syn Brando následoval své sny. Moji rodiče mě nikdy nenutili k tomu, abych se přidala ke společnosti, ba naopak, vždy mě povzbuzovali v rozvíjení mých vlastních zájmů a tužeb. Myslím si, že přijetí sebe sama je prvním krokem k tomu, aby se člověk cítil dobře a byl šťastný. Samozřejmě že jít si za svým snem chce určitou dávku odvahy. I proto věřím, že je velmi důležité mít podporu své rodiny, ať už jsou vaše sny a plány jakékoli. Ze všeho nejvíc ale doufám, že pro svého syna budu určitou průvodkyní a rádkyní přesně tak, jako moji rodiče a blízcí vždy byli pro mě.

Máte v plánu pracovat někdy na vlastní kolekci či projektu?

Upřímně, nemám teď tu potřebu. Naopak mám pocit, že jsem právě tam, kde mám nyní být, a to mě naplňuje a jsem tomu ráda.

Co pro vás osobně znamená luxus?

Nic materiálního či nějakou finanční hodnotu věcí. Je to pro mě něco hlubšího, něco, na co jsem vnitřně napojena, například řemeslnost. Ráda přemýšlím nad tím, kolik vědomostí a dovedností je třeba k vytvoření určitého produktu a jak dlouho tento proces trvá. Jako by daný objekt měl duši, ukrýval v sobě příběh, a byl tím tak jedinečný. Navíc je pro mě důležité, aby byl daný produkt vyroben s respektem k lidem a k planetě.

Jak vnímáte aktuální stav módního odvětví? Myslíte, že se něco v nedávné době změnilo či by se něco změnit mělo?

Čím dál častěji slyšíme o respektu a udržitelnosti, a to i v módním odvětví. A podle mého názoru je to dobře. Každý den vidíme, jak důležité jsou společné hodnoty, jak zhoubné je stavění „zdí“ a kastování lidí do různých skupin. Pandemie nám to vše ještě více ukázala. Myslím si, že jsme právě nyní svědky velkého posunu v myšlení, kdy si uvědomujeme, jak důležité je vytvářet pozitivní budoucnost pro následující generace.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu