New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Najděte tu správnou sportovní podprsenku díky nové obsáhlé kolekci adidas Bra revolution

Adidas představuje novou kolekci Bra revolution neboli řadu 43 nových sportovních podprsenek vytvořených pro každou ženu a každý sport. V čem jsou speciální, co tvorbě předcházelo a mnohem více nám v rozhovoru prozradila Caroline Morris, která má v adidas na starosti vývoj designu, specifikací a novinek.
Lucie Švábenská
——
18. února 2022

Foto: archiv adidas

Sportovní gigant adidas nedávno představil novou kolekci sportovních podprsenek s názvem Bra revolution, která tvoří neskutečných 43 nových druhů v 18 produktových řadách s celkem 72 velikostmi. Jestliže jste tedy do tohoto momentu nemohla najít tu správnou sportovní podprsenku, která by se vám designově líbila, byla materiálově příjemná a zároveň zajišťovala dostatečnou podporu, nikoli menší ani větší, nyní je ten moment, kdy se to změní. A nebojte si přiznat, že to tak do teď bylo. Studie ukazují, že až 90 % žen nosí sportovní podprsenku nesprávné velikosti. Jak ale najít tu správnou? Nejen na to jsme se zeptali Caroline Morris, která v adidas zodpovídá za design a tvorbu novinek a tuto novou kolekci přivedla k životu. 

Kde berete inspiraci pro tvorbu nových kousků?

To je různé. Z pohledu designu se díváme na to, na co bude daná podprsenka užívána – fitness, běh, balet a další. Na základě toho musíme myslet i na to, jak velkou podporu a v jakých konkrétních partiích bude žena potřebovat. Tyto informace nám dodávají i odborníci z University of Portsmouth, kteří vedou speciální výzkum pro biomechaniku prsou. Zjistili například, že pokud prsa nemají při běhu správnou podporu, působí na ně stejná síla G jako na jezdce F1 a může dojít k potenciálně škodlivému natažení kůže. Prsa, která nemají dostatečnou podporu, se mohou při skoku do výšky posunout až o 19 cm! Zde se také testují naše dosavadní modely, na které nám následně dávají feedback, a my jsme tak byly schopny vytvořit 43 nových modelů. Každá žena si tedy najde pro každý účel tu nejlepší sportovní podprsenku.

Jak dlouho trvá návrh a výroba nového modelu?

Je těžké říci přesný datum či dobu, ale pár měsíců to bylo. Každý model zabral určitý čas, aby byl vytvořen kvalitně. Chtěly jsme si být jisté, že vytvoříme tu nejlepší možnou sportovní podprsenku na každou specifickou činnost. Čas zde tedy nebyl faktorem, nijak nás neomezoval. Pokud bych ale měla říci alespoň přibližný čas procesu, jedná se celkově minimálně o 18 měsíců, kolikrát i více.

Co musíte při návrhu zohledňovat, aby byly nejen krásné, ale také funkční?

Začínáme u toho, pro jakou aktivitu daný model vytváříme – na co si tedy dát pozor a co zohlednit. Například u produktů do studia (kam ženy chodí například na různé taneční lekce) jsme zvolily opravdu jemný a příjemný materiál, který je téměř jako druhá kůže, a zároveň jsme do podprsenek vložily pouze jemné vycpávky, aby, když například ležíte na zemi, jste necítily tlak či mačkání.

Máte nějaká omezení daná přímo adidasem?

Musím říct, že jsme měly většinově svobodné rozhodování. Podprsenky jsou ale obecně především účelové, a tak jsme byly omezeny spíše tím. Komunikovaly jsme s naším speciálním týmem a zároveň s týmem v Portsmouthu. Jak jsme totiž zjistily, 90 % žen nosí špatnou velikost sportovní podprsenky, a tak pro nás bylo důležité vytvořit tolik stylů a velikostí, aby si každá žena vybrala kus „na míru“. A poté už jsme pracovaly na tom, aby byly nejen funkční, ale také krásné.

Znáte dopředu materiál, ze kterého bude podprsenka vytvořena? Ovlivňuje vás to při návrhu?

Materiál často ovlivní návrh designu – například je rozdíl, zda je, nebo není hodně pružný. Obecně jsou ale dány určité materiály pro určité činnosti, aby měly přesně ty vlastnosti, které jsou třeba. Všechny materiály ale skvěle odvádí pot a zaručují, že si svou chvilku pro cvičení užijete bez nějakých nepříjemných okolností.

Kolik návrhů většinou vytvoříte?

Často záleží na tom, co je od nás požadováno firmou a co si žádá aktuální stav trhu. I u této kolekce, která nakonec nabízí 43 modelů, původně vzniklo 18 základních a poté se řady automaticky rozšiřovaly až na finální počet.

Který model vám nejvíce přirostl k srdci a proč?

Pravděpodobně Everyday model. Během pandemie a karantény mnoho žen vyměnilo klasickou podprsenku za sportovní, a právě tato zaručuje dostatečnou podporu a zároveň pohodlí jak na sledování televize, tak i na rychlý nákup či krátké cvičení.

Kterou část své práce máte nejraději?

Líbí se mi, že celý náš tým tvoří ženy – dodává mi to určitý pocit ženské moci. Zároveň je hezké vědět, že to, co děláme, má opravdu vliv na to, jak si ženy užívají svůj sportovní zážitek a kolikrát i na zdraví jejich prsou.

Na co si ženy při nákupu sportovního setu tedy mají dávat největší pozor?

Jestliže hledáte upgrade své dosavadní výbavy, nebo si chcete pořídit svou první sportovní podprsenku vůbec, jděte na webové stránky adidasu (pokud se nechystáte přímo do obchodu), kde najdete postup (i ve formě videa), díky kterému zjistíte tu správnou velikost právě pro vás. Poté si promyslete, na kterou činnost si podprsenku kupujete a jaký model pro vás bude nejlepší. Až vám podprsenka přijde domů, či si ji budete zkoušet v obchodě, zkuste si například udělat pár výskoků, ať zjistíte, zda je to ta pravá a vše je tak, jak má být. A dalším kritériem je samozřejmě design – to, že se vám bude líbit a nebudete se moci dočkat, až si ji opět obléknete a půjdete cvičit, je stejně důležité.

Jestliže taky chcete vlastnit tu správnou velikost sportovní podprsenky, navštivte obchod adidas Store Palladium či adidas Store Černá Růže, kde vám speciálně vyškolený personál pomůže najít tu pravou na míru přímo pro vás. Přejeme vám šťastný lov.

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu