New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Jaké televizní seriály doporučuje Kamila Zlatušková, šéfka festivalu Serial Killer?

Díky Kamile Zlatuškové a festivalu Serial Killer se Brno každý rok na podzim proměňuje v místo, kde najdete ty nejnovější, nejlepší a nejzajímavější seriály z celé Evropy. Prozradila nám nejen to, co české seriálové tvorbě zatím chybí, ale i své televizní favority. Kamilu Zlatuškovou jsme zpovídali v rámci projektu 25 žen, kterým oslavujeme 25. výročí uvedení časopisu Harper’s Bazaar na náš trh.
Veronika Scattergood
——
25. září 2021

Foto: Matúš Tóth

„Seriály u nás často řeší jen jednu otázku, a to kdo je vrah,“ říká Kamila Zlatušková, kterou nedostatek invence na českých obrazovkách inspiroval k založení mezinárodního festivalu TV a web seriálů Serial Killer, který se letos koná již počtvrté.

„Stále mě dráždí to zpoždění deset až patnáct let, které tady v televizní tvorbě proti Západu máme. Není to přitom problém publika, nemám pocit, že by u nás bylo méně náročnější, či dokonce hloupější než kdekoli jinde. Spíše jde o zvyk, přirovnávám to k dvojí kvalitě potravin. Když máte v obchodě stále to stejné a nekvalitní zboží a nemáte srovnání, za chvíli vás ani nenapadne, že byste mohli mít něco lepšího. I proto se letos po Dánsku, Norsku a Velké Británii zaměřujeme na belgickou tvorbu, abychom dokázali, že i v podobně velké zemi s téměř totožnými rozpočty se dají dělat atraktivní, kvalitní a originální věci,“ vysvětluje.

Brno se tak díky ní pomalu stává seriálovým centrem střední a východní Evropy, kam si nákupčí jezdí pro kurátorovaný výběr z evropské tvorby a tvůrci pro inspiraci. Kromě toho zakládá v Brně Televizní institut, který bude sloužit jako škola pro budoucí televizní tvůrce i kreativní hub otevřený světu.

3 seriálové tipy Kamily Zlatuškové:

Jako svého domácího favorita letošního ročníku jmenuje ředitelka festivalu seriál České televize Podezření, který se bude distribuovat i v zahraničí. „Je stále rarita, že by se seriál z východní Evropy dostal do světové distribuce,“ připomíná. Doporučuje i srbský seriál Porodica (Rodina) o Slobodanu Miloševićovi, který v zemi svého vzniku vzbudil rozporuplné reakce, či dánský seriál The Investigation, který zpracovává skutečný případ novinářky Kim Wall, kterou ve své ponorce zavraždil vynálezce Peter Madsen. 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu