Šílený kloboučník Philip Treacy
Foto: Getty Images
Foto: Getty Images
Pro irského rodáka studujícího uměleckou školu v Dublinu byla ze začátku výroba klobouků pouhým hobby, a to i když v rámci školy strávil šest týdnů v ateliéru mistra Stephena Jonese – modisty princezny Diany a návrháře klobouků pro Jeana Paula Gaultiera a Thierryho Muglera.
Jeho život se však zcela změnil v okamžiku, kdy nabídl jeden ze svých výtvorů tehdejšímu módnímu editorovi časopisu Tatler. Všimla si jej totiž editorova charismatická asistentka – Isabela Blow. Tak Philip potkal svou celoživotní múzu a patronku. Ta si od něj ihned objednala klobouk na svatbu, a již o několik měsíců později se Treacy stěhoval do jejího londýnského sídla, kde jej nechala nerušeně tvořit – tam mimochodem přivedla o několik let později i mladého Alexandera McQueena. Blow měla šestý smysl pro nacházení mladých talentů a investovala svůj čas i prostředky, aby jim pomohla vybudovat kariéru. Dlouho naléhala na kreativního ředitele domu Chanel, Karla Lagerfelda, aby dal třiadvacetiletému modistovi šanci. Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat – už první klobouk, který Treacy pro Chanel navrhl, se objevil na obálce největšího módního titulu – ano, mluvíme o kovové ptačí kleci s černým peřím, kterou na sobě měla Linda Evangelista v roce 1991. Již o dva roky později měl svou vlastní show na londýnském týdnu módy, v rámci kterého pro něj předváděly světové supermodelky jako Naomi Campbell, Kate Moss nebo Christy Turlington – výměnou za to, že si klobouky mohly po přehlídce ponechat.
Po tomto úspěchu začaly chodit i další nabídky – modista začal krom Chanelu tvořit také pro módní domy Valentino, Versace i Givenchy, kde tou dobou v roli kreativního ředitele působil Alexander McQueen. Rychle si jej oblíbily i extravagantní celebrity jako Daphne Guinness, Madonna nebo Grace Jones, k nimž se časem přidaly i Lady Gaga nebo Sarah Jessica Parker – určitě si vzpomenete na její klobouky ze dvou premiér Sex and the City nebo Met Gala. A mimochodem, elegantní pokrývky hlavy studentek Akademie čar a kouzel v Krásnohůlkách z filmu Harry Potter a Ohnivý pohár vytvořil také on.
Ne ale každý jeho kus měl u veřejnosti úspěch. Bouřlivé debaty v médiích vzbudil jeho „preclíkový” klobouk pro princeznu Beatrice z Yorku na svatbě prince Williama a Kate Middleton. Ve svém rozhovoru pro BBC Treacy řekl, že se se v tu dobu bál, aby jeho hlava neskončila napíchnutá na kůlu londýnského Toweru. I přes toto malé faux pas na něj ale britská monarchie nezanevřela, a už o několik let později vytvořil více jak dvacet klobouků pro hosty svatebního obřadu prince Harryho a Meghan Markle.
Při pohledu na jeho překrásné kusy si musíme klást otázku: proč jsme vlastně přestali nosit klobouky?