Šest umělců stvořilo unikátní modely kabelek Louis Vuitton Artycapucines. Jak vznikaly?
Foto: archiv Louis Vuitton
Foto: archiv Louis Vuitton
Kabelka Capucines se objevila relativně nedávno, v roce 2013, a získala své jméno po Rue Neuve-des-Capucines, pařížské ulici, kde Louis Vuitton otevřel svůj první obchod v roce 1954. Ideální velikost, spíše minimalistický design a vtipné, výrazné umístění loga dokázaly z kabelky během pár let vytvořit ikonickou, zákaznicemi vyhledávanou záležitost. Před třemi lety přišli v módním domě Louis Vuitton s nápadem nabídnout kůži kabelek Capucines coby čisté plátno světově známým umělcům. Ti na kabelky malovali, tiskli, přišívali motivy, zlatili její povrch a věšeli odnímatelné přívěsky. Takto spatřily světlo světa kabelky Artycapucines ozdobené dílem například Urse Fischera, Zhao Zhao nebo třeba Henryho Taylora.
Tentokrát byla zvolena šestice umělců, jejichž díla jsou zastoupena v mnoha světových galeriích: Gregor Hildebrandt, Donna Huanca, Huang Yuxing, Vik Muniz, Paola Pivi a Zeng Fanzhi a tematické rozpětí je opravdu velké. Německý umělec žijící v Berlíně Gregor Hildebrandt je známý tím, že do svých děl komponuje vinylové desky a magnetofonové pásky, z nichž tvoří černobílé abstraktní kreace. K tvorbě používá techniku, kterou sám vynalezl, nazývá ji „rip-off“, kdy na plátna lepí oboustrannou lepicí pásku, na kterou pak vtírá magnetický povrch z pásek VHS. Vznikají poetické, ojedinělé vzory.
Čínský výtvarník z Wu-chanu Zeng Fanzhi patří k čínské výtvarné elitě, jejíž díla se prodávají po světě za statisíce dolarů. Jeho tvorba se vyvíjí od figurativních maleb lidí s maskami místo tváří po dekonstrukci van Goghových děl na jednotlivé linie a barvy. Vik Muniz je brazilský malíř a fotograf, který svá díla tvoří vším, co má právě po ruce, ať už jsou točasopisy, nebo čokoláda. Italka Paola Pivi, která se z Evropy přestěhovala do aljašského města Anchorage, je další z multimediálních umělců, kteří svoji myšlenku vyjadřují různými technikami. V poslední době tvoří sochy ledních medvědů v jógových pózách z peří a dalších materiálů v neonových barvách. Čínský malíř Huang Yuxing rovněž pracuje se sytými neonovými odstíny, jimiž na rozměrná plátna tvoří průřezy krajinami a vrství barvy, jako by vytvářel nové zemské povrchy. Poslední z vybraných umělců, malířka Donna Huanca, která vyrůstala mezi USA a Bolívií, si za své plátno často volí lidskou kůži. Nanáší barvy na lidská těla, díky čemuž ožívají a stávají se sama tělem, stejně jako se tělo stává živou barvou.
Jedna věc je kabelku v ateliéru pomalovat a vyzkoušet si, kam až lze s materiálem zajít. Aby se ovšem dílo podařilo, mistři z dílen Louise Vuittona pečlivě s každým umělcem probrali a vyvinuli postup, jak jejich koncept na kabelku udržitelně přenést. A tak vznikly barevné výšivky i zlacené kousky kůže. Od každého umělce v dílně domu Louis Vuitton vzniklo 200 kusů kabelek a tato limitovaná edice bude po světě rozeslána do butiků Louis Vuitton koncem října.