New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Před 141 lety se narodil zakladatel luxusního italského módního domu Guccio Gucci

Muž, bez něhož by Alessandro Michele možná nikdy nevytvořil ikonické barevné kolekce a bez kterého bychom na páscích měli úplně jiná písmena.
Ter
——
26. března 2022

Foto: Shutterstock

Legenda. Člověk, jehož jméno zná každý na světě. Tedy alespoň jeho příjmení bez pochyb. Obchodník a módní návrhář Guccio Gucci se narodil v italské Florencii do sedlácké rodiny. Ještě v mládí se ale přestěhoval do Francie a poté do Londýna, kde pracoval jako obsluha výtahu v hotelu Savoy. Tam měl možnost si zblízka prohlédnout, co nosí vyšší třída, a jeho pozornost si získaly hlavně kožené doplňky a zavazadla. Byl fascinován kvalitním řemeslným zpracováním detailů, pásků a řemínků a naštěstí pro nás se rozhodl, že půjde své vášni naproti.

Vrátil se do svého rodného města a v roce 1921 začal vyrábět doplňky z kůže. O sedmnáct let později již s pomocí svých tří synů (následně se k nim přidal i čtvrtý adoptovaný syn Ugo) otevíral první obchod přímo v Římě. Nejprve vyráběli kožené potřeby pro jezdce, později se však začali věnovat především módním kouskům. Kabelky, pásky, kufry – to vše nabízel Guccio svým prvním zákazníkům. Firmě se dařilo, a tak mohli otevřít několik dalších obchodů ve velkých městech po celém světě, včetně New Yorku. 

Úspěch i drama

Jak to ale u rodinných podniků bývá, nechybělo ani pořádné drama a skandály. V rodině Gucciů to ovšem byly skandály v podstatě hollywoodských rozměrů. Pravá Itálie. Podvody, vraždy a boje o moc rodinu rozkládaly zevnitř. Pokud jste ještě neviděli film House of Gucci, rychle to napravte. Veleúspěšný módní rod totiž stojí za bližší pozornost. 

Ani komplikace a rodinné krize ovšem neznamenaly konec. Od roku 1950 se italskému módnímu domu v podstatě jen daří. Tom Ford se v roce 1990 stal designérem ready-to-wear kolekcí a později byl jmenován kreativním ředitelem značky. Během čtrnácti let, po které u Gucci působil, dokázal z tak trochu příliš výstřední a skandály protkané značky vytvořit jeden z nejdůležitějších a nejúspěšnějších módních domů na světě. Udal jasný vizuální směr, ubral kýč a zjednodušil produktovou nabídku. 

Kdo u vás vedl... Ford, Gianni, nebo Michele? 

Onen italský, trochu příliš výrazný a pro mnohé možná až laciný lesk ale nikdy zcela nezmizel. Jen byl dávkován tak, aby příliš nerušil a neodváděl pozornost od kvality, jakou si kolekce Gucci vždy držely. Po Fordovi se stala kreativní ředitelkou značky nepříliš známá Frida Gianni. Ta s výraznými prvky a „italskostí“ opět trochu přitlačila. Pod palcem měla jak pánské, tak dámské kolekce a v čele značky stála od roku 2006 až do 2014. 

Tehdy se s odchodem Gianni zdálo, že Gucci trochu ztrácí dech a relevanci. Když se potom v roce 2015 kreativního směřování značky ujal excentrický Alessandro Michele, nemluvil zase módní svět o ničem jiném. Opulence, výstřednost, barvy a mix všeho, co kdy brand symbolizovalo, se staly absolutním hitem. Typická propletená géčka, zelená a červená barva i ikonický had dnes patří k nejrozpoznatelnějším vizuálním symbolům na světě. Guccio Gucci a dvě G symbolizující jeho jméno jsou dodnes součástí módního světa i našich šatníků. 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu