New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Opustil nás Virgil Abloh, kreativní ředitel Louis Vuitton a zakladatel Off-White

Zakladatel značky Off-White a kreativní ředitel pánské divize Louis Vuitton prohrál dvouletou bitvu s rakovinou.
Martin Hýža
——
29. listopadu 2021

Foto: archiv LVMH

Jeden z nejvýraznějších mužů současné módní scény Virgil Abloh zemřel 28. 11. 2021 na „vzácnou, agresivní formu rakoviny“, se kterou bojoval přes dva roky. Tuto smutnou novinu se celý svět dozvěděl z prohlášení na jeho instagramovém účtu.

„Jsme zdrceni, že musíme oznámit, že zemřel náš milovaný Virgil Abloh, oddaný otec, manžel, syn, bratr a přítel,“ stojí v prohlášení.

„Virgil více než dva roky statečně bojoval se vzácnou, agresivní formou rakoviny, srdečním angiosarkomem,“ pokračuje prohlášení. „Rozhodl se držet svůj boj soukromě, od své diagnózy v roce 2019 podstoupil řadu náročných léčebných procedur, při tom všem vedl několik významných institucí, které zahrnují módu, umění a kulturu.”

Ke smrti se vyjádřil i luxusní dům LVMH (Louis Vuitton, Moët, Hennessy). „Všichni jsme po této hrozné zprávě šokováni. Virgil nebyl jen geniální designér, vizionář, byl to také muž s krásnou duší a velkou moudrostí. V této chvíli plné velkého smutku se ke mně připojuje rodina LVMH a všichni myslíme na jeho blízké, po smrti jejich manžela, otce, bratra nebo přítele,“ prohlásil Bernard Arnault, CEO.

Virgil Abloh, těší mě...

Abloh studoval stavební inženýrství na University of Wisconsin-Madison a architekturu na Illinois Institute of Technology (IIT), než vstoupil do módního průmyslu. Po škole zahájil stáž u módní značky Fendi, kde se seznámil s rapperem Kanyem Westem, a v roce 2010 byl dokonce jmenován kreativním ředitelem Westovy agentury DONDA.

V roce 2013 založil svou streetwearovou značku Off-White, v rámci které Abloh navázal spolupráci s mnoha dalšími významnými značkami včetně Nike (kde přetvořil 10 nejznámějších tenisek), Jimmi Choo, Levi’s, Evian nebo společností IKEA, s níž vydal několik kolekcí. Navrhl také streetwear kolekci pro Musée du Louvre a mnoho dalšího.

V roce 2018 byl jmenován uměleckým ředitelem pánské divize Louis Vuitton a jeho první kolekce byla odhalena během týdne módy v Paříži téhož roku.

Následující rok byla otevřena velká retrospektiva jeho díla v Muzeu současného umění v Chicagu.

Oddanost svému řemeslu 

Ablohovi byla diagnostikována rakovina v roce 2019, ale nadále pracoval pro Louis Vuitton a Off-White. „Přes to všechno jeho pracovní morálka, nekonečná zvědavost a optimismus nikdy nezakolísaly,“ stojí v prohlášení ve zmíněném příspěvku na oficiálním instagramovém profilu. „Virgila vedla jeho oddanost řemeslu a poslání otevírat dveře ostatním a vytvářet cesty pro větší rovnost v umění a designu,pokračoval.

Často říkal: ‚Všechno, co dělám, je pro mou 17letou verzi sebe sama,‘ a hluboce věřil v sílu umění inspirovat budoucí generace.”

Celá redakce Harper’s Bazaar by ráda vyjádřila upřímnou soustrast všem pozůstalým. Jak zmínila značka Versace na svém instagramovém profilu, byl to „vizionář ve světě módy, jeho přítomnost nám bude hluboce chybět a jeho odkaz s námi bude navždy.”

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu