New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Nejkrásnější róby Oscara de la Renty aneb Sultán elegance a jeho osudové ženy

Letos by americký návrhář oslavil 90. narozeniny. Nebýt však několika osudových žen, jeho život a kariéra by vypadaly zcela jinak.
Oli Egler
——
22. července 2022

Foto: Profimedia

Oscar de la Renta se narodil v hlavním městě Dominikánské republiky Santo Domingo. Právě toto překrásné tropické prostředí plné barev a exotických květin, kde žil do svých osmnácti let, se stalo inspirací pro pestrou paletu barev a střihů, která se tak výrazně projevila v jeho tvorbě.

Stáž v domě Balenciaga a Lanvin 

V roce 1950 odcestoval do Španělska, kde studoval malířství na akademii San Fernando v Madridu. V rámci školy si vydělával kresbou návrhů a skic pro místní noviny a módní domy. Návrhy padly do oka manželce tehdejšího velvyslance USA ve Španělsku, Francesce Lodge, která pověřila budoucího designéra, aby navrhl šaty pro její dceru. Tato nabídka (jež pochopitelně nešla odmítnout) byla příležitostí vyzkoušet si roli návrháře. A dopadla nad veškerá očekávání – šaty se ten samý rok objevily na obálce časopisu Life. De la Renta se tak rozhodl svou vášeň proměnit v profesi, a nastoupil na stáž k největšímu mistru krejčoviny, jímž byl samotný Cristóbal Balenciaga. Tam se poprvé zblízka seznámil s procesem výroby haute couture módy. O jedenáct let později de la Renta opustil Španělsko a nastoupil k Antoniu del Castillovi jako asistent hlavního návrháře domu Lanvin v Paříži. Právě v centru haute couture si uvědomil, že se móda rychle mění a že její budoucnost spočívá v ready-to-wear. A kde jinde se tomuto segmentu věnuje větší pozornost než v Novém světě?

Světová sláva a vlastní značka

V roce 1963 se proto vydal do Ameriky, kde na radu své druhé osudové ženy, Diany Vreeland, přijal stáž v domě Elizabeth Arden. Značka se tehdy specializovala především v rámci beauty a potřebovala silného kreativního vůdce, který by pomohl brand protlačit i na přední pozice v módní branži. Nejenže právě to se návrháři podařilo, ale také získal znalosti, které mu pomohly připravit půdu pro založení jeho vlastního brandu. O dva roky později proto Oscar de la Renta založil vlastní dům, kde spojil svou vášeň pro zářivé barvy, evropské zkušenosti s výrobou haute couture řemeslem, cit pro práci s luxusními látkami a své jedinečné porozumění pro feminitu, čímž se značka okamžitě stala favoritem mezi klientkami i módními magazíny.

Byť se rychle stal uznávaným návrhářem v Americe, evropští tvůrci tento nový zaoceánský hegemon konfekce a jeho tvůrce ignorovali. Evropa (v čele s Paříží) stále lpěla na haute couture, přičemž američtí návrháři naopak světu chtěli nabízet nový koncept v podobě ready-to-wear. Právě to se změnilo osudového večera 28. listopadu 1973, kdy se odehrála legendární Versailleská bitva návrhářů, kdy proti sobě stanula pětice francouzských couturiers a pětice amerických tvůrců. Večer byl původně zamýšlen coby benefiční přehlídka na záchranu Versailleského paláce, který organizovala třetí osudová žena návrháře, Eleanor Lambert aka Forrest Gump americké módy. Jako šedá eminence stála za zrodem mnoha návrhářů, kteří díky ní získali světovou slávu, a ani de la Renta nebyl výjimkou. Tato známá publicistka si položila za úkol ukázat převahu Francii a dokázat, že americká móda není nejen o nic horší, ale naopak představuje silného hráče, který je připraven převzít korunu po stárnoucím a nekompromisním diktátu Starého světa. 

Ten večer pětice Američanů – Bill Blass, Oscar de la Renta, Anne Klein (jejíž pravou rukou v té době byla Donna Karan), Stephen Burrows a Halston – převálcovala své francouzské kolegy Pierra Cardina, Marca Bohana (tvořícího pro dům Christian Dior), Yvese Saint Laurenta, Huberta de Givenchyho a Emanuela Ungaro. Oscar de la Renta se tak přes noc stal světovým fenoménem.

Všechny (ostatní) de la Rentovy ženy 

Čím se však návrhář proslavil nejvíce, byla jeho tvorba pro významné političky a první dámy. Již v 60. letech navrhl několik šatů pro Jackie Kennedy a následně měl také velmi blízký přátelský vztah s Nancy Reagan. Ta vytvořila trend tzv. Reagan Red, jelikož během formálních večeří a slavnostních akcí měla na sobě právě sytě červené róby od návrháře. Věrnost mu zachovala i po odchodu manžela z Bílého domu a často návrháře doprovázela na společenské akce. Další osudovou dámou byla pro designéra Hillary Clinton, kterou oblékal jak během působení Billa Clintona v roli prezidenta USA, tak v rámci její nedávné kandidatury na prezidentku. Na seznamu však nesmí chybět ani Laura Bush nebo Michelle Obama, které byly jeho dlouhodobými klientkami. Jeho róby si dokonce oblékla i nynější první dáma Jill Biden. Přestože Oscar de la Renta často oblékal politické oponentky, nikdy nedovolil, aby mu ideologie zaslepila kreativní tvorbu. Snaha vytvořit z ženy královnu večera, dodat jí eleganci a sofistikovanost pro něj byla důležitá nehledě na politické smýšlení klientky. Pracoval s těmi, s nimiž měl osobní vztah, a s těmi, které považoval za silné osobnosti. Jeho popularita ale sahala i mimo Bílý dům. Oblíbily si jej Sarah Jessica Parker, (která jej nosila jak na place seriálu Sex and the City, tak mimo něj), Audrey Hepburn, Kerry Washington, Penélope Cruz nebo Scarlett Johansson. A pro Amal Clooney dokonce navrhl svatební šaty!

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu