New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Jak najít svůj styl a dostat ze svého šatníku maximum?

Najít vlastní styl, nebo raději najít způsob, jak s oblečením efektivně a rozumně pracovat?
Tereza Spilková
——
14. května 2021

Foto: archiv Harper's Bazaar UK 

Jste letní, zimní, podzimní nebo jarní typ? Bude vám slušet rtěnka s chladným, nebo teplým podtónem? Jste sporty casual, nebo spíš fancy chic? Carrie, nebo Miranda? Ach, všechny ty výzvy, jež na moderní ženu dnes číhají. To vše nejspíše proto, abychom se zabavily o dlouhých zimních večerech. Už nemusíme vyšívat ani drát peří, ale měly bychom hledat cestu ke svému lepšímu já. 

Je čas naučit se pracovat se svým tělem a osobností, a vyřešit tak dilema „signature stylu“ jednou provždy. Nic totiž nemůže vypadat špatně na někom, kdo zná své tělo, svou osobnost a navíc umí pracovat s oblečením. I sebešílenější trend, kterému v zápalu instagramových nákupů podlehnete, bude fungovat a nebude působit jako pěst na oko, pokud budete vědět, jak na něj. Hledání vlastního stylu neznamená, že se na celý život hodláte oddat jedné uniformě a jakýkoliv úkrok mimo či nutkání vystoupit ze své normy bude prohřeškem a momentem pro přehodnocení celého šatníku. 

Investovat čas, energii a peníze do sestavení dokonalé „šatníkové hygieny“ není vůbec povrchní záležitostí, a kdyby vám někteří chtěli tvrdit, že jste marniví, mávněte nad tím rukou. Znát sebe, své tělo, své nálady a hlavně to, kam chcete v životě směrovat, jde s oblečením ruku v ruce. A to má přece k marnivosti daleko. Najít to své vám může usnadnit spoustu následných procesů a také uspořit čas i peníze. Vždyť něco nosit musíme všichni, tak ať to alespoň stojí za to. 

Švadlena je vaše nejlepší kamarádka

Věnovat se každému kousku oblečení je cesta k maximálně funkčnímu a nesmrtelnému šatníku. Vytvoří to totiž návyk nenahlížet na oblečení jen jako na spotřební zboží, které zakrátko zničíte a vyhodíte. Zanést kalhoty ke švadleně a nechat si je upravit na tělo je skvělým krokem pro vás i pro planetu. Všeho si budete více vážit, jen tak to nepředáte dále kamarádce s tím, že to může nosit třeba na zahradu nebo až půjde s košem. 

Myslete na budoucnost

Pokud investujete do drahých kousků, je přirozené, že se jich nejspíše nebudete chtít zbavit za dvě sezony. Už při nákupu proto přemýšlejte, jak by bylo možné je upravit, zda půjdou opravit (kabelky z extra jemné kůže) a jestli by případně bylo možné je jakkoliv upcyklovat (přešít na šortky, šaty, cokoliv – „upcyklace je hudba budoucnosti“). Pokud zní odpověď ano, máte v rukou kousek, za který se vyplatí zaplatit i vyšší částku. 

Pracujte s pevnými základy

Nejlepším prvním krokem pro to, začít si módu a trendy užívat a přijímat je „za své“, je vybudovat si ansámbl opravdu kvalitních a dobře padnoucích základních kousků, jež budou jakýmsi prodloužením vás samých. Zní to trochu praštěně, ale takové kousky by pro vás měly být tak pohodlnou volbou, že budou v podstatě jako vaše druhá kůže. Pak už můžete stylovat zbytek, jakkoliv to budete cítit. Down nebo up – to je jen na vás. 

You first

To, že byste trendům nikdy neměla obětovat svoje proporce a přirozený tvar postavy, už jste jistě slyšela nesčetněkrát. Důležité ale je mít neustále na paměti, že oblečení musí sloužit vám, ne vy jemu. Kdykoliv budete mít pocit, že je nějaký kousek hlasitější než vy, neberte ho. I kdybyste do konce života měla nosit jen kalhoty s vysokým pasem (protože máte vosí pas, ale kratší nohy) pokud v nich vaše postava vypadá dobře, nemá smysl dělat kompromisy. Hledejte siluety a materiály, se kterými se dokážete nejlépe sžít a na ostatní nehleďte. 

Hledejte kdekoliv

Kdo říká, že jediný způsob, jak najít kousky do vašeho šatníku, je zajít do dámského oddělení nejbližšího obchodního domu? Hledejte všude, kdekoliv! Co zkusit pánské oddělení nebo místní vintage obchody? Obleky, košile, trička nebo formální kalhoty. To vše je stejně v pánském a vintage lepší. Oblečení z pánských sekcí má navíc často kvalitnější materiály. Už jste slyšela o růžové dani? Z pánského můžete mít vyšší kvalitu za nižší cenu. To je náš drobný insider tip. 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu