New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Jak najít dokonalé vintage džíny?

Vintage džíny zažívají zlaté časy. Aby ne, když najdete ty pravé, vydrží vám navždy.
Tereza Spilková
——
10. června 2021

Foto: archiv Instagramu @filis_pina

Když Caroline De Maigret přísahá na to, že její styl stojí a padá na dobře padnoucích vintage Leviskách, není důvod jí nevěřit. Jeanne Damas, Camille Charriere, Jane Birkin – ty všechny přísahají na kouzlo poctivého vintage denimu. 501, 505, red tabs i orange tabs. Kdykoliv se nám v nevzhledných hromadách použitého textilu podaří zahlédnout jedno z poznávacích znamení těch slavných nezničitelných džínů, srdce nám poskočí. 

Pravda je, že najít dokonale padnoucí vintage džíny je téměř nadlidský úkol. Při hledání totiž nemůžete spoléhat na uvedené velikosti a stav je také často tristní. Jakmile je ale najdete, nedávejte je z ruky. Našli jste poklad. Nejen že jsou vintage džíny mnohem ekologičtější volbou (na výrobu nového páru padne až 10 tisíc litrů vody), jsou také mnohem lépe vyrobené. Až vám bude vaše babička tvrdit, že dnes již takové jako za jejího mládí neseženete, věřte jí. 

Vintage denim ale není jen o pětsetjedničkách a pětsetpětkách. Ty totiž také nesedí každému. Džíny s vysokou gramáží, poctivě ušité a padnoucí jako ulité na sobě nemusí mít kožené cedulky, abyste si je zamilovala. Hledejte i po hmatu – kvalitní materiál se dá poznat na první dotek. Klasikou jsou i značky Wrangler, Lee nebo Calvin Klein. 

Džíny z druhé ruky jsou v mnoha ohledech lepší než ty nové. Jen si musíte správně vybrat. 

Jak najít dokonalé vintage džíny? 

Zkoušejte

Ty správné džíny najdete jen tak, že budete přesně vědět, co hledáte. Vyzkoušejte jich co nejvíc, ať víte, jaké chcete hledat. Při vintage nákupech nebývá příliš času na dlouhé rozmýšlení. Tady se musí jednat. U vintage denimu se ale nespoléhejte na uvedené velikosti. Během let se jednotlivé velikosti mění a 36 není to, co bývalo v minulém století. 

Pokud nesedí, není zbytí

Úpravám oblečení u švadleny fandíme, u džínů je to ale složitější. Zásahy bývají komplikované a navíc často na úkor kalhot samotných. Zúžení pasu tak může posunout kapsy příliš doprostřed či naopak na strany. Na přešívání tak moc nespoléhejte. Rozhodně si ale můžete pas uzpůsobit páskem nebo všitou gumou. 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu