New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Gabrielle Chanel: Odvážná vizionářka

Zamyslely jsme se v redakci nad ženami, které obdivujeme, které nás inspirují a jejichž životy by mohly sloužit jako lekce o síle lidského ducha. Postupně jsme vám naše volby představily a jako poslední je na řadě výběr kosmetické redaktorky Martiny Polachové. Pro tu je fascinující talent kombinovaný s nebojácnou povahou ikonické módní návrhářky Coco Chanel vrcholem geniality.
Martina Polachová
——
29. dubna 2022

Foto: Getty Images

Odjakživa mi imponují lidé s vizionářským nadáním, kteří jsou takzvaně o krok napřed. Nejspíš proto, že bych takový talent taky chtěla mít, ale bohužel mi nebyl dán a naučit se nedá. Jistou formou tvořivosti a zručnosti ale oplývám, a tak jsem asi v desíti letech usedla za šicí stroj a začala experimentovat. Sama, vedená jen intuicí a občasnými radami maminky, která šít jakž takž uměla, ale brzy uznala, že jsem ji prostě předběhla a že už mi více nedokáže pomoct. Abych to uvedla na pravou míru, kromě vizionářství jsem vždycky toužila i po stylovějším oblečení, než bylo k sehnání v obchodech. Takže nezbývalo než se pustit do vlastní tvorby. Chvíli trvalo, než byly mé pokusy nositelné a veřejně prezentovatelné, ale k překvapení všech jsem své nadšení dotáhla až na fakultu oděvního výtvarnictví na liberecké univerzitě. Přísným sítem přijímacích zkoušek jsem se například probojovala do stejné skupiny jako Denisa Nová, dnes uznávaná módní návrhářka. Ovšem zatímco Denisa vytrvala, protože jí (mimo jiné) nechybí právě ono vizionářské nadání, já jsem studium vzdala a definitivně se vydala jiným směrem.

Nemůžu říct, že bych litovala. Nejsem o své kreativitě vůbec přesvědčená a k šicímu stroji usedám už jen příležitostně. Navíc zpovzdálí a s uznáním sleduju kreativce v oboru a uvědomuju si, že je k této profesi kromě talentu potřeba také houževnatost a nejspíš i jistá dávka štěstí.

Gabrielle Chanel se všechny tyto atributy podařilo skloubit na výbornou, což jsem naplno ocenila, až když jsem poprvé viděla životopisný film Coco Chanel s Audrey Tautou v hlavní roli. Do té doby jsem Gabrielle vnímala
jako ikonu, které se podařilo vybudovat obrovské impérium, jež si drží nejvyšší laťku ještě dlouho po smrti své zakladatelky, ale blíže jsem se o její život ani značku nezajímala. Příliš mě neoslovovala. Když jsem ovšem pochopila, že její nadání nemělo pevnou oporu ani zázemí, protože jako dvanáctiletá dívka skončila v sirotčinci a všechno si musela vydobýt, sice také s pomocí ženského kouzla, avšak pouze vlastním úsilím, můj obdiv k ní prudce vzrostl. Tehdy jsem si poprvé pomyslela, že géniové asi musí mít určitým způsobem pohnutý osud, aby se o svůj sen dokázali bít hlava nehlava a nakonec všem ukázali.

Coco nejenom všem ukázala, ale hlavně měla odvahu a nebála se být jiná. V tom je pro mě nesmírnou inspirací. Její typický elegantní kostýmek mi popravdě stále moc neříká, ale s námořnickými kalhotami či košilovými šaty, které dokázala prosadit navzdory nelehké době, a mnohými dalšími nadčasovými počiny s visačkou Chanel hluboce souzním. 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu