New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Film o švadleně a stážistce domu Dior, Haute Couture, jde do kin a vy můžete být u toho

Snímků o módní sféře je mnoho, ale ne o světě té nejlepší krejčoviny. Film Haute Couture vám ho poodhalí, a to dokonce z pohledu švadleny luxusního domu Dior. Víme, kdy je jeho premiéra, a navíc pro vás máme soutěž, abyste si ho také mohli užít na velkém plátně.
Lucie Švábenská
——
9. března 2022

Foto: archiv distributora

Módní svět je krásný a magický. A to především svět haute couture, té nejvyšší krejčoviny. Jedním z domů, který se při tomto pojmu vybaví jako první, je Christian Dior, v jehož ateliérech se odehrává nový film Haute Couture. Neočekávejte však žádný luxusní svět a historii značky, ale pohled na věc z úhlu švadleny a její stážistky.

Vedoucí ateliéru Esther svůj život zasvětila značce Dior a práci pro ni. Její kariéra je již skoro u konce, když ji v metru okrade mladá dívka. Ta má, poté co zjistí, koho okradla, výčitky svědomí a věci Ester vrátí. Ta jí místo zavolání policie při této příležitosti nabídne místo stážistky, což se později ukáže jako skvělý krok. Jade je velmi nadaná a je zde šance, že by se mohla stát nástupkyní Ester. Jak to tak ale bývá, žádný úspěch není zadarmo a jednoduchý. 

Ne vše je však ve filmu pouze fikce, najdou se v něm i autobiografické prvky. „Film je kombinací mých prožitků matky, jejíž vztah s dcerou se tak úplně nepovedl, nevlastní matky, která naopak odvedla dobrou práci, a lásky k zemi, ve které žiji,“ uvedla Sylvie Ohayon (režisérka a scénáristka), která kvůli snímku strávila nejen nespočet hodin rešeršemi o módním domu Dior a jeho zakladateli, ale také pravidelně navštěvovala ateliér značky. „Chtěla jsem je zachytit při práci, ukázat, co se skrývá za tou nádherou – že veškerá ta kouzla vytvářejí obyčejní lidé,“ popisuje zákulisí z natáčení.

Aby film působil co nejautentičtěji, pomáhala režisérce při práci také odborná poradkyně pro módu Justine Vivien, která přes dvanáct let pro Dior Héritage spravuje archivy módního domu. „Nejdřív mě kontaktovali přímo od Diora, potom předali kontakt Sylvii. Zjistila, že mě pohání stejné nadšení jako ji, a okamžitě jsme si padly do noty,“ vypráví Vivien, která fungovala jako poradkyně v otázkách haute couture po celé dva týdny, kdy se natáčelo v ateliéru.

„Občas jsme se dokonce scházely i u Nathalie Baye doma. Přinesla jsem tam různé hedvábné látky, abych jí ukázala jak například přišpendlit látku na figuríně. Pokusila jsem se jí vysvětlit rozdíly mezi materiály, odlišné struktury, způsob, jakým na těle splývají, pro jaké modely se používají. Už o tom určité povědomí měla, bylo jen třeba ho prohloubit. Mou rolí bylo ji při tom vést a dokázat jí rychle poradit,“ přibližuje módní poradkyně, která se v roce 2013 podílela i na vytvoření ikonického modelu z dílny Dior „Francis Poulenc“, který se ve filmu několikrát objevil.

Film, který do českých kin přináší Bohemia Motion Pictures, má premiéru již 17. března 2022. Akorát včas po všech důležitých týdnech módy, takže se nebudete muset rozhodovat mezi tím, zda budete sledovat oblíbenou přehlídku online v rámci PFW, nebo si uděláte příjemný večer v kině se snímkem Haute Couture. My tam jistě budeme. 

A vy můžete také! Máme pro vás soutěž...

Chcete si také užít nový snímek Haute Couture? Máme pro vás 3x dva lístky do kina, o které můžete do neděle 13. 3. 2022 soutěžit na Instagramu Harper’s Bazaaru. Lístky jsou do kteréhokoliv kina v síti Cinestar, nemusíte se tedy nacházet pouze v Praze. Neváhejte a zapojte se. Vidíme se v sále! 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu