New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Džíny pro všechny postavy: Kterými střihy nahradit skinny džíny?

Letošní rok zdá se být definitivním koncem éry džín střihu skinny. Jaké zaujmou jejich místo?
Tereza Spilková
——
22. května 2021

Foto: archiv Harper's Bazaar UK

Skinny džíny přestaly být podle expertů cool zhruba v roce 2016. Ještě ale přirozeně nějakou dobu trvalo, než se opravdu dostaly na okraj naší pozornosti. Obchody dovyprodávaly zásoby, nebo se jich nevzdávaly, dokud o ně byl mezi zákazníky zájem. Všechno ale jednou končí, a tak je čas říci i éře skinny džín adieu. 

První záznamy o moderních skinny džínách se v módních archiváliích dají dohledat zhruba kolem roku 2004. Tehdy ikony boho, rock, indie, anglického stylu – Sienna Miller a Kate Moss –vyrazily ven v džínách, které připomínaly spíše legíny. Kate Moss je zastrčila do kozaček a Sienna si k nim oblékla volnou bohémskou blůzu. Momenty, jež ovlivnily celou následující dekádu. Určitě si pamatujete na první odvážlivkyně, které chodily ulicemi s kozačkami revolučně obutými přes kalhoty. 

Skinny a ultra skinny džíny byly často spojovány i se subkulturami, jako třeba v nultých letech s tolik populární emo. „Emaři“ nosili černé extra upnuté džíny, které ještě zdůrazňovaly subtilnost jejich fyzické konstrukce. I to byl jeden z velkých lákadel skinny džín. Zeštíhlení. Tím přeci nepohrdne nikdo. 

Kalhoty, které byly velkorysé vůči všem postavám, a navíc díky příměsi elastanu byly i o dost pohodlnější nežli ty, které v mládí oblékali naši rodiče (kolik historek o samovolně stojících naškrobených džínách jste slyšeli vy?), si získávaly jedno srdce za druhým. Až postupně zcela zaplavily obchody i naše skříně. Smály jsme se tehdy mrkváčům, plísňákům a starým Leviskám. Jak jsme kdy mohli nosit něco jiného než džíny, jež nám přerušovaly proudění krve v nohách? 

Móda je ale neúprosná, a tak se i vaše děti jednou nejspíše budou pošklebovat nad vašimi fotkami z mládí a vašimi velmi komickými a prudce nevkusnými kalhotami, aby je o pár let později samy oblékly. Takové to zkrátka je. A tak nyní prohrabáváme skříně našich rodičů a sekáče. Protože „mom jeans“ jsou hot. 

Džíny roku 2021, a nejspíše též celé nastávající dekády, budou jiné. Široké, velké, s vysokým pasem, do zvonu nebo rovnou do áčka. I mezi nimi je ale možné najít něco pro každou postavu. Jestli totiž módní svět vysílá nějaký signál, pak je to volnost a touha po pohodlí. Už žádné trendy. Žádné uniformy. Maximální liberálnost. Noste to, co se vám líbí a v čem je vám dobře. Módní policie je postavena mimo službu. Povoleno je tak vše, a kdo by vás chtěl soudit, patří do roku 2009. Stejně jako rychlá móda, homofobní vtipy, netolerance a neinformovanost. 

Tohle jsou džíny, kterým patří dekáda číslo 3:

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu