New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Dnes by oslavil narozeniny mistr inovací a krejčoviny Alexander McQueen

Je mnoho jmen, která v historii zůstávají navždy, a to v každém odvětví. Tak tomu je také v módním průmyslu a není jich málo – pro příklad Christian Dior, Elsa Schiaparelli nebo právě Alexander McQueen. Tento nezapomenutelný návrhář z Londýna by dnes oslavil 53 let.
Tereza Spilková
——
17. března 2022

Foto: Getty Images

Lee Alexander McQueen, jeden z nejvýznamnějších britských módních návrhářů, se narodil 17. března 1969 v londýnském East Endu a zemřel v roce 2010. Nic v životě neměl jednoduché – byl nejmladší ze šesti dětí a celý život cítil, že je jiný. Nikdy si ale nepřipadal jako odpadlík, mluvil o sobě naopak jako o růžové ovci rodiny. Své jinakosti a bezbřehé kreativity dokázal využít, a získal si tak srdce celého módního světa. 

Rebeloval proti zavedeným módním estetikám, nebál se inspirovat smrtí, psychiatrickými nemocnicemi a jedním z jeho hlavních symbolů se stala lebka, která se objevila na jednom z nejikoničtějších kousků z jeho dílny – šátku, jejž v předminulé dekádě nosil téměř každý. Proslul také dokonalým krejčovským uměním a originálními nápady. Perfektní oblek dokázal ušít prakticky na koleni a jeho kreativitu obdivovaly jak módní kritici, tak samotné modelky, které se vždy stávaly důležitou součástí jeho vize. 

Syn taxikáře a učitelky si musel půjčit od své tety, aby vůbec mohl dokončit studium na Central Saint Martins. Tam chtěl nejprve studovat střih, naštěstí se ale nechal přesvědčit a nakonec se rozhodl pro obor módní návrhářství. Jeho celou poslední školní kolekci ihned koupila stylistka Isabella Blow. Ta mu také doporučila, aby používal jméno Alexander místo svého rodného prvního jména Lee. Vypadá to, že právě zde se zrodila hvězda. 

Stejně jako Jean Paul Gaultier byl i McQueen často označován za „l’enfant terrible“ módních kruhů. Jeho výstřední show i osobní život budily rozruch. Když byl v roce 1996 jmenován kreativním ředitelem Givenchy, jeho první kolekce nebyly příliš dobře přijaty. Naopak byl označován za chuligána britské módy. I tak se ale ještě téhož roku dočkal ocenění British Designer of the Year. Toto prestižní ocenění získal poté ještě v letech 1997, 2001 a 2006. 

Jako jeden z prvních dával nakouknout do budoucnosti a využíval moderních technologií. Moment, kdy nechal modelku Shalom Harlow v bílých šatech posprejovat pomocí robota na přehlídce jaro/léto 1999, je dodnes vrytý do módní historie jako jeden z nejzásadnějších momentů. 

Nejlepší kamarád Kate Moss vytvořil také slavné proklatě nízké kalhoty nazvané bumsters. Jeho stejnojmenná značka, na níž začal pracovat v roce 2000, byla globální senzací a McQueen se definitivně stal jedním z nejvlivnějších designérů vůbec. V roce 2010, jen pár dní před začátkem londýnského fashion weeku, ale spáchal sebevraždu. Jeho poslední, nedokončená kolekce byla k vidění na pařížském týdnu módy pouze o několik dní později. Značku Alexander McQueen dnes vede McQueenova dlouholetá asistentka Sarah Burton a věříme, že by na ni byl pyšný. 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu