New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Dior mezi růžemi: Podívejte se, jak květiny provázely slavného návrháře

Rodný dům Christiana Diora v Normandii ovládly růže, které návrhář tolik miloval. Podívejte se, co vás čeká na výstavě, jež přibližuje vztah velikána francouzské módy a královnu mezi květinami.
Veronika Scattergood
——
23. července 2021

Foto: © Association Willy Maywald / Adagp, Paris 2021 

Ve městě Granville, nedaleko slavného Mont St. Michel v Normandii, stojí na jednom útesu s výhledem na moře růžová vila. Zakoupili ji rodiče Christiana Diora a francouzský couturiér v ní strávil první roky svého života. Dnes v ní najdete Muzeum Christiana Diora, v němž právě probíhá výstava Dior en Rose věnovaná vztahu módního tvůrce k této oblíbené květině. 

Že růže a květiny provází Diorovu tvorbu, je dobře známo. Růže byla jeho oblíbenou květinou, inspirovala celou řadu návrhů, miloval i něžnost růžové barvy a růže jsou dodnes stěžejní ingrediencí parfému Miss Dior, první vůně, kterou návrhář v roce 1947 vytvořil.

Mezi okvětními plátky

Diorova slabost pro zahrady a květiny obecně, v nichž hledal podněty pro své kolekce, začala právě tady – v růžové zahradě přiléhající k domu, kterou dodnes zdobí celá řada růžových keřů. Křehkost, elegance a bohatost okvětních plátků se posléze odrážela i v propracovaných střizích a detailech jeho modelů.

„Tvořím ženy-květiny, s měkkými rameny, kvetoucím poprsím, pasem ladným jako liána a sukněmi bohatými jako květ,“ řekl například o své ikonické kolekci New Look, která změnila směr módy.

Ke květinám měla blízko i Diorova sestra Catherine, která byla jednou z jeho velkých inspirací. Nejprve se živila jako obchodnice s květinami a posléze v Provence pěstovala květiny pro výrobu parfémů. 

Výstava, na níž jsou k vidění historické Diorovy modely i novější šperky a doplňky, které z Diorova odkazu vycházejí, potrvá až do 31. října. Doprovází ji i stejnojmenná publikace s bohatým obrazovým doprovodem vydaná nakladatelstvím Rizzoli.

 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu