New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Biker Jacket: Jasný favorit letošního jara, kombinujte ji jako světoví designéři

Kožená bunda je fashion kousek, který má dlouhou historii a před sebou pravděpodobně nemalou budoucnost. Máme ji v šatníku téměř všichni, ať už je její design jakýkoliv. Kde se vzala a jak se dostala na přední příčky módních must haves?
Gabriela Riegl
——
29. března 2022

Foto: Getty Images

I když se trendy neustále mění, dobrou zprávou zůstává, že pokud máte ve skříni minimálně jednu koženou bundu, toto jaro v ní opět budete mimořádně šik. Zatímco popularita tohoto nadčasového kousku v průběhu let střídavě rostla a upadala, designéři hlásí opravdu velký návrat tzv. biker jacket.

Tento model můžete nosit ať už je vám 15, nebo 70 a díky velké variabilitě střihů bude vyhovovat téměř každé příležitosti. Návrháři vzdali poctu motorkářské verzi ve stylu 90. let, ale na své si přijdou i milovnice oversize a robustnějších střihů. Pokud se nebojíte zajímavějších kombinací, Alexander McQueen osvěžil kůži o univerzální denim (jako jsme mohli vidět na Vanity Fair party po předávání Oscarů v podání Timothée Chalameta) a duo Dolce & Gabbana zase představilo punkovější verzi s cvočky.

Historie sahající až na počátek 20. století

Kde se však původní originál vzal a kdo ho dostal do ulic všech metropolí světa? Tento nadčasový módní kousek má původ, jako mnoho jiných, ve vojenském oblečení. V prvních letech 20. století sloužila kožená bunda jako praktická verze svrchního oblečení pro piloty. Tento střih je však odlišný od toho, který známe dnes, a tu pravou motorkářskou podobu bundě vdechl až Irving Schott v roce 1928.

Poprvé byla světu představena jako model Schott Perfecto – název získala podle Irvingova oblíbeného typu doutníku. Společnost Schott NYC bundu prodávala prostřednictvím distributora Harley Davidson za 5,50 $ (dnešní ekvivalent zhruba 76 $) a byla první, jež používala k zapínání spíše zip než knoflíky. Schott přispěl svými vlastními návrhy i do americké armády, ale komerční část produkce byla stále pro poměrně malou klientelu. To se však dramaticky změnilo v roce 1953 s premiérou filmu The Wild One s nenapodobitelným Marlonem Brandem. Stal se ztělesněním rebela, člena gangu, jako obraz protikulturního moderního muže. Nebylo tak překvapením, že jistou dobu byly na amerických školách kožené bundy dokonce zakázány kvůli obavám z narůstajících rebelií v řadách teenagerů. V Hollywoodu se symbolika biker jacket spojovala také s dalšími fiktivními postavami, které pomohly k jejímu masovému úspěchu. Mezi nimi byl například James Dean a o trochu uhlazenější Steve McQueen.

Příchod do high fashion a rokenrolu

Popularita pokračovala během 50. let a o deset let později se přidal také svět high fashion. Tehdejší hlavní designér módního domu Dior, Yves Saint Laurent, představil jednořadou dámskou bundu z kůže aligátora jako součást kolekce Beat.

V dobách zuřícího rokenrolu byla biker jacket povinnou uniformou pro aktéry a publikum tehdejší hudební scény, ale také pro punkovou subkulturu. Přirozenými ambasadory tohoto stylu byli Blondie, Sex Pistols nebo David Bowie.

Moc supermodelek

V 90. letech se kožená bunda se silným vlivem první generace supermodelek, jako jsou Kate Moss, Naomi Campbell či Cindy Crawford, poprvé stala skutečným objektem masového trendu. Díky bežným kombinacím obyčejné košile a džínů získala mnohem ležérnější vzhled a pomalu se začlenila do spektra popkultury. Její estetika nadále dominuje i v současném módním kontextu.

Jak koženou bundu zakomponovat do vašich outfitů? Inspirovat se můžete jak u úspěšných značek, tak i u  influencerek:

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu