6 geniálních žen, které změnily svět módy
Foto: archiv Maison Schiaparelli
Foto: archiv Maison Schiaparelli
Každý módní tvůrce do svých kolekcí otiskává i kus své osobnosti. Někteří návrháři však dokázali posunout hranice stylu a natrvalo se zapsat do dějin módy. Vybrali jsme pro vás šest žen, které předběhly svou dobu a módní tvorbu ovlivňují svým odkazem dodnes.
Talentovaná módní návrhářka původem z Itálie kolem sebe dokázala ve 30. letech minulého století shromáždit úctyhodnou skupinu největších umělců své doby. Spolupracoval s ní Salvador Dalí i Jean Cocteau. Každý její model byl jednou velkou módní hříčkou a haute couture posunula do sféry umění. Zpopularizovala asymetrický výstřih svůdně odhalující jedno rameno, pracovala s motivy „optických klamů“ a zdánlivě obyčejné předměty povyšovala na vysoké umění. Navrhla například klobouk ve tvaru boty či knoflíky ve tvaru hmyzu, jako jedna z prvních rovněž začala používat ve vysoké módě zip. Jedním z jejích poznávacích znamení je nejen humor a nadsázka, ale i výrazný odstín růžové barvy tzv. shocking pink, který použila k propagaci svého parfému a který módní dům Schiaparelli používá dodnes.
Zatímco dnes nás minisukně a odhalené nohy nemohou ničím překvapit ani pobouřit, v 60. letech tomu bylo jinak. Britská návrhářka Mary Quant se rozhodla v roce 1962 pozvolné uvolnění přísné poválečné morálky oslavit zkrácením sukně až nad kolena. Svou kreaci nabídla ve svém londýnském butiku Bazar a způsobila skandál. Posléze její vynález dále zpopularizoval André Courrèges a během pár let se z minisukně stala součást šatníku téměř každé mladé ženy. Kontrast mezi elegantně a lehce upjatou módou 50. let a 60. lety plnými svobodomyslnosti a počínající sexuální revoluce nemohl být větší.
Původně se vyučila modistkou a v Paříži si otevřela svůj vlastní salon, kde obsluhovala především bohaté francouzské dámy. Když se sama stala matkou, všimla si díry na trhu – bylo obtížné sehnat hezké a originální dětské oblečení. Začala se jeho tvorbou tedy zabývat a její barevné a hravé kreace, které působily nově a neotřele, brzy zaujaly pařížskou smetánku, jež se začala dožadovat jejích návrhů i pro sebe. Zrodil se tak módní dům, který si oblíbila i evropská šlechta a jehož celosvětový věhlas šířil i legendární parfém Arpége, který Jeanne Lanvin uvedla v roce 1927.
Co by to bylo za seznam důležitých návrhářek, kdyby na něm chyběla Coco Chanel? Jen málokdo přispěl k tomu, aby se ženy cítily ve svém oblečení pohodlně a elegantně zároveň, jako tato návrhářka. Do módy uvedla hned několik prvků inspirovaných pánským šatníkem, zkrátila délku šatů pod kolena, začala pracovat s pohodlným žerzejem, nebála se experimentovat s doplňky a milovala nejen diamanty, ale i umělé perly a vše bez problémů kombinovala. Kromě toho „vynalezla” malé černé – nejuniverzálnější šaty, které může žena vlastnit. Dodnes platí za jednu z největších módních ikon na světě.
Zatímco v Londýně řádila Vivienne Westwood, na opačné straně oceánu, v New Yorku, začala v 70. letech budovat svou značku Diane von Fürstenberg. Do metropole přijela s hlavou plnou nápadů a především s kufrem plným zavinovacích šatů z pohodlného hedvábného žerzeje. Právě tento všestranný model, který se ovine svůdně kolem ženského těla a sedí každé postavě, se stal základem jejího módního impéria a zavinovací šaty se staly jedním ze symbolů 70. let. Diane von Fürstenberg tak dokázala, že pohodlí a chic vzhled se nevylučují a své modely zdobila ikonickými potisky, z nichž některé módní dům používá ve svých kolekcích dodnes.