New online era is coming. Představujeme nový web HARPER'S BAZAAR

Zemřela Madeleine Albrightová, rodačka z Prahy a bývalá ministryně zahraničí USA

Žena, která dokázala mnohé a zanechala po sobě velký odkaz, na nějž se bude navždy vzpomínat. Po nespočtu vítězství bohužel ve svých 84 letech prohrála boj s rakovinou.
Lucie Švábenská
——
24. března 2022

Foto: Getty Images

Z Prahy přes Velkou Británii až do USA. Tak vedla nelehká cesta Madeleine Albrightové, světoznámé političky s českými kořeny, která podlehla dlouhodobému onemocnění, rakovině. O jejím úmrtí informovala rodina pomocí Twitteru: „Byla obklopena rodinou a přáteli. Ztratili jsme milující matku, babičku, sestru, tetu a přítelkyni,“ napsali její příbuzní. 

Madeleine, původním jménem Marie Körbelová, se proslavila především svou funkcí ministryně zahraničí USA, kterou vykonávala v letech 1997 až 2001 během druhého období vlády demokratického prezidenta Billa Clintona. Byla totiž první ženou, která se na tento post dostala. Její život byl ale pestrý, ačkoliv již od počátku plný nástrah a překážek, které postupně překonávala.

Český původ, o kterém nejprve moc nevěděla, ale byla na něj pyšná

Přestože se narodila v roce 1937 v Praze do židovské rodiny, v Československu v raných letech moc nepobyla a o tomto svém původu ani příliš nevěděla (až do roku 1996). Již v roce 1939 totiž museli s rodinou utéct před nacisty do Londýna, kde její otec a diplomat Josef Körbel působil jako rádce Edvardu Benešovi. Pokusili se po válce do Československa vrátit, ale bez velkého úspěchu. Po komunistickém převratu (1948) odjeli definitivně do Ameriky a o deset let později se stala americkou občankou. V politickém prostředí byla již vychovávána, a tak bylo přirozené, že se o tuto oblast začala více zajímat, především na střední škole. 

Svou politickou činnost ve Washingtonu zahájila již za prezidenta Jimmyho Cartera a poté zaujala v letech 1993 až 1997 místo velvyslankyně USA při Organizaci spojených národů. Postu ministryně zahraničí USA se poté ujala jako první žena vůbec, a přesto že byla někdy kritizována, dokázala řady významných věcí. V roce 2012 jí navíc prezident Barack Obama udělil Prezidentskou medaili svobody, nejvyšší civilní vyznamenání. 

Kromě jiných zahraničních prezidentů a politiků měla skvělé vztahy i s Václavem Havlem, kterému byla zároveň poradkyní, a mimo pracovní záležitosti je pojilo silné přátelství. 

Spisovatelské vlohy

Mimo politiku se vrhla také na psaní a v roce 2018 vydala knihu Fašismus: Varování. „Chtěla jsem tu knihu napsat, i kdyby byla zvolena prezidentkou Hillary Clintonová. Společnosti jsou rozdělené, lidé netuší, jak technologie zasahují do jejich životů. Proto jsem se rozhodla, že je důležité podívat se na historii fašismu a na to, co se děje v určitých zemích,“ vysvětlovala v roce 2019 Radiožurnálu.

Jazyk broží

Známá byla zároveň pro svou vášeň pro módu. Tu a své politické působení krásně propojovala brožemi, na které nedala dopustit. Nebyly to pouze krásné doplňky jejích outfitů, ale vyjadřovala jimi i své postoje a názory. Brala si na každou příležitost jinou – takovou, která ji perfektně vystihovala. Například na jednání s Vladimirem Putinem zvolila kousek s opicemi symbolizujícími pořekadlo „neslyším zlo, nevidím zlo“, aby upozornila na dění v Čečensku. O této své komunikaci sepsala další knihu s názvem Tajná řeč broží, a navíc svou sbírku broží o více jak 200 kouscích propůjčila muzeu National Museum of American Diplomacy. 

Objednejte si předplatné Harper‘s Bazaar

Časopis Harper‘s Bazaar
Předplatné

Podobné články

Sleduj nás
na instagramu