Zuzana Stráská: Zkuste se nebrat tak vážně

Při zahájení projektu Anti-aging jsme vyzpovídali vybrané osobnosti a zeptali se jich, jak o sebe pečují a na jakou kosmetiku nedají dopustit. Jak se ke stárnutí staví modelka, maminka a influencerka Zuzana Stráská, jak se podle ní zbavit vrásek a jaký je její domácí beauty rituál?

Foto: archiv Instagramu @zuzanastraska

Co vidíte, když se na sebe díváte do zrcadla?

Někdy puberťáka, někdy „zralou“ ženu… někdy unavenou mámu.

Jaký je váš přístup ke stárnutí? Jak jste reagovala na první vrásku nebo první šedý vlas?

První vrásky na čele jsem řešila docela brzy, někdy okolo 22 let. Nikdy jsem nepodstoupila žádný botox ani nic podobného. S vráskami jsem se sžila. Říkám si, že někdo má štěstí, že je hubený, ale pak je tam zase ta daň, kdy z vás brzy bude indiánská babička. Ten, kdo bojuje s váhou, bude mít ve stáří naopak pleť jak majolenka. Je to zkrátka hezky rozdělené. Já budu typ indiánské babičky.

Jak byste si přála vypadat za deset let?

Co nejvíc tak, jak vypadám nyní. Když pozoruji ženy kolem sebe, tak to není úplně nereálná představa. Ale také vím, že jestli toho chci docílit, chce to píli a makat na sobě.

Jaký je podle vás nejlepší způsob, jak vrásky a věk přijmout?

Na to asi způsob nenajdu. Každá si na to buď přijde sama, nebo s tím pak celý život bojuje – i takové ženy znám. Zkuste se prostě jen nebrat tak vážně. Uvědomte si, že jsme tady pro jiné a jestli přibude vráska, je to určitě ta ze smíchu.

Jaký je nejlepší způsob, jak věk zamaskovat, nebo ideálně vůbec neřešit?

Já bych věk nemaskovala. Nevím, jestli tohle řeknu i ve čtyřiceti, uvidíme. Samozřejmě na něco, co vám přímo vadí, je třeba najít fígl. Nemusím ovšem ženy, které nosí minisukně i ve věku, kdy už to dle mého názoru není vhodné. Mám ráda důstojné ženy, které věk naopak umí nosit.

Jak se vrásek zbavit či je redukovat?

Myslím si, že ideální je správná životospráva, dlouhý spánek, zdravá vyvážená strava a kvalitní kosmetika – každému sedí něco jiného ze všech těchto elementů, každý musí usoudit sám. Svůj trik mám – den před důležitou akcí vynechat alkohol a lepek. Člověk „splaskne”, ale v obličeji je stále fresh a vrásky nejsou tak hluboké, alkohol totiž přes noc pleť dehydratuje. Nebo já to tak alespoň mám.

V jakých situacích si připadáte znovu jako náctiletá nebo kdy máte pocit, že na věku vůbec nezáleží?

Náctiletá si občas připadám večer v baru a na rande s manželem. Jsem ale moc ráda, že to takhle mám. Člověk se správně odreaguje. Momentálně je tohoto však po málu.

Máte oblíbené líčení nebo třeba outfit, který zaručeně omlazuje?

Omlazování zatím neřeším, ve svém věku se cítím dobře. Oblečení volím spíše dle nálady a náplně dne, který mě čeká.

Foto: archiv Instagramu @zuzanastraska

Chodíte na kosmetiku? Máte nějaké oblíbené ošetření a místo, na které nedáte dopustit?

Kosmetiku upřímně flákám, po covidu jsem zbrzdila a dělám si kosmetiku doma. Od Dr. Barbara Sturm mám peeling, masky, enzymatický peeling, a to mi vyhovuje nejvíce. Chybí mi jen hloubkové ruční čištění. Musím si zajít, dávám alert!

Jaký je váš názor na estetické invazivní zákroky?

Jak už bylo řečeno, nejsem jejich fanouškem. Volím raději přírodní varianty a sžití se s vráskami. S čím se ale nechci spokojit, je celulitida a nehezká stehna a nohy celkově. Momentálně chodím na tzv. endosphere therapy – speciální ošetření nohou, aby byly hladší a štíhlejší a rozproudila se mi lymfa.

Jak probíhá váš domácí pečující rituál?

Doma si každé ráno i večer čistím pleť buď Biodermou nebo Dr. Barbara Sturm cleanserem, následně nanesu tonikum Pixi, dále séra dle potřeby – nejčastěji Hyaluronic Serum od Sturm, na den pak Anti-Pollution Drops (proti modrému záření a smogu), večer zase Calming Serum na podrážděnou plet (vše od Dr. Barbara Sturm). Zakončuji vždy krémem stejné značky. Na nakopnutí pleti používám Lancome Genifique masku nebo Dr. Barbara Sturm Mask a další od Hydrating Floral Mask od Tata Harper.

Masky dávám jednou za tři dny. Před nimi ještě použiji enzymatický peeling, aby se živiny vstřebaly na správném místě.

Foto: archiv Zuzany Stráské

Čtěte dál