Zrelaxujte tělo i mysl v domácích lázních

Pravidelný psychický i fyzický odpočinek je nejen třeba, ale také všeobecně zdravý a prospěšný. Nyní se nám možnosti zúžily, to ale neznamená, že si takové domácí lázně nemůžeme udělat doma.

Foto: archiv Harper's Bazaar UK

Čas od času, ať už máme jakkoliv náročný rozvrh, by si každý měl udělat chvilku jen sám pro sebe. Ať už to pro vás znamená jít si zaběhat, pustit si film, přečíst knihu nebo si například vytvořit takové menší domácí lázně. Wellness centra, bazény, masážní studia jsou aktuálně zavřená, to však neznamená, že máte s tímto typem odpočinku utrum. Vytvořte si svůj regenerační rituál v pohodlí vašeho domova. 

1. Správné načasování

Základem je, abyste si opravdu vyhradila čas sama pro sebe a nebyla neustále vyrušována, ať už je to vaší milovanou rodinou nebo prací. Pro dokonalý odpočinek je opravdu třeba se tomu poddat a nemyslet na nic jiného, nedělat něco jiného. Zkrátka pouze vy sama se sebou a hodina či dvě pouhého klidu. 

2. Dokonalá atmosféra je základ

Tu správnou atmosféru každému navodí něco jiného. Někdo nedá dopustit na svíčky a jejich kmitavé světlo. (Vyzkoušet můžete například WoodWick, které nejen že dokonale vypadají a voní, vše doplňuje uklidňující zvuk jejich speciálního knotu, který vám po zapálení bude připomínat praskající krb.) Jestliže ale nejste fanoušek tmy a mihotajícího se světla pouze ze svíček, vůni si můžete navodit také vonnými tyčinkami. Už jste zkoušely sadu nových vonných tyčinek od značky Pigmentarium? Naším favoritem je Bon Voyage. Tato sada vás vezme jak do zahrady rozkvetlých růží, tak do hluboké noci. Zvolit ale také můžete třeba esenciální oleje, například ty s levandulí či meduňkou na psychickou pohodu. 

3. Koupel znovuzrození

Ne každému z nás se poštěstí mít doma partnera či partnerku, kteří vás s radostí namasírují. K odpočinku však stačí i dokonalá koupel. Napusťte si tak horkou vodu, jak je vám to příjemné, klidně si z koupelny udělejte téměř parní lázně. Následně si užijte koupel, kterou doporučujeme doplnit jakoukoliv bath bombou. Jsou různé i s mnoha oleji nebo další především „hezké na oko“. Zvolte si svou vyvolenou a nechte své tělo odpočívat v lázni, která je dobrá pro vaši pokožku i mysl. Vše můžete dovršit maskou na obličej, kterou necháte působit, zatímco si budete vychutnávat sladké nicnedělání a příjemnou atmosféru. 

4. Nezapomeňte na detaily

Jestliže jste si tedy dokázaly vyhradit chvilku pro sebe, určitě se ujistěte, že máte vše k dokonalému odpočinku. Vůni? Příjemné světlo? Vypnutý telefon? Oblíbenou hudbu, knihu nebo film? Případně sklenku vína? Všechno se počítá, a tak myslete na přípravu, aby vám nic nescházelo a svůj čas jste si užily naplno. Není horšího přerušení, jako když si vychutnáváte svou zaslouženou chvilku pohody a zjistíte, že vám přece jen něco chybí. 

5. Sladké sny 

Po uklidňující koupeli přichází na řadu konečná fáze. Než půjdete spát, dokončete tento očistný rituál pro tělo i duši finální péčí. Zkoušely jste například tělový krém španělské značky Amapola? Pokud po voňavé lázni už nechcete výrazný krém, doporučujeme jejich tělový krém z květů pomerančovníku a malin, který pomáhá i proti stárnutí, omezuje zánětlivé kožní procesy a chrání pokožku před klimatickými změnami. No, a nakonec nezbývá nic jiného než vklouznout do vašeho oblíbeného pyžamka a dopřát si kvalitní a vydatný spánek, protože bez něj se stresu nezbavíte, a navíc načerpáte potřebnou sílu na další den. 

Vybrali jsme pár tipů pro vaše domácí lázně:

Čtěte dál