Zpověď žen a jejich vnímání sebe samotných

Jak dopadl rozsáhlý průzkum o ženské kráse a vnímání sebe samotných, který uspořádala značka L´Oréal Paris?

Foto: archiv L'Oréal Paris

Značka L'Oréal Paris se již dlouhodobě věnuje tématu inspirativních žen a nyní, k příležitosti oslav Mezinárodího dne žen, který je 8. března, udělala rozsáhlý průzkum, v kterém se mnoha žen ptali na téma ženského sebevědomí a vnímání nás samotných.  

L'Oréal podporuje inspirativní ženy, bojuje za jejich práva a vyzdvihuje to, co je na ženách nejen krásné, ale i inspirující. V rámci průzkumu na téma ženského seběvědomí značka oslovila 2 500 žen v České republice, na Slovensku a v Maďarsku. Otázky byly zaměřené především na vnímání sebe sama. 

Jak se tedy české ženy staví ke kráse a slaví vůbec svůj den? 

Co si vybavíme pod pojmem ženská krása? 

Pro většinu českých žen je pojem krása spojený s přirozeností, celkovým vzhledem a také dostatečnou péčí o sebe sama. S ženskou krásou je ale také spojena ta vnitřní (jako osobnost a šarm), dlouhé vlasy a používání našich oblíbených kosmetických vychytávek.

„Myslím, že krásu ženy nejlépe vyjadřuje její osobnost, její sebevědomí, úsměv a také to, jakým způsobem se chová k ostatním.“ říká tenistka Petra Kvitová, která je jednou z tváří aktuální kampaně značky L´Oréal Paris. 

K tomu violoncellistka Terezie Kovalová dodává: „Ženská krása nezná věk, váhu ani národnost. Někdy mě totálně zaujme žena, která není vůbec namalovaná, někdy žena zahalená od hlavy k patě, někdy babička s krásnými vráskami.“

A kdo nám ženám připadá nejkrásnější? Mezi nejčastější odpovědi jednoznačně patřily Jennifer Aniston a Julia Roberts.

Foto: archiv L'Oréal Paris

Kdy si my samy připadáme krásné? 

Pro většinu z nás je k vlastnímu pocitu krásy nutné to, abychom byly odpočaté a bez stresu, současně potřebujeme podporu okolí (ideálně muže) a neobejdeme se bez zkrášlovacích vychytávek, jako je líčení nebo pěkné oblečení. Kdy si tedy připadáme nejkrásnější? Nejčastěji když jsme: krásně nalíčené a oblečené, šťastné a máme čerstvě umyté vlasy. Na dalších příčkách následuje absence stresu a pochvala od partnera nebo rodiny, díky kterým si připadáme lépe.

86 % Češek si myslí, že se žena nejprve musí cítit sama sebou, aby na okolí působila krásně

85 % z nás si myslí, že je zásadní být spokojená s tím, jak vypadám

81 % českých žen si myslí, že je důležité být v dobré fyzické kondici

70 % Češek si myslí, že hezký a příjemný vzhled je důležitý pro úspěch ženy

Kdo nebo co nejvíce ovlivňuje náš dobrý pocit? 

Cítit se sama sebou je pro většinu z nás spojené s psychickou pohodou. S omezením stresu máme čas na své koníčky a také na dostatečný odpočinek. Mezi další důležité faktory patří používání pleťové a dekorativní kosmetiky, sport a návštěva kadeřníka.

To potvrzuje i Petra Kvitová: „Je pravda, že miluju líčení a ráda se slavnostně oblékám na různé akce a party, ale upřímně řečeno, nejkrásnější si připadám na tenisovém kurtu, když dělám to, co miluji. Když jsem šťastná uvnitř, tak si připadám krásná navenek!“

Foto: archiv L'Oréal Paris

Jakou roli hraje v našem dobrém pocitu kosmetika? 

83 % Češek souhlasí s tvrzením, že když se dobře používá, může dekorativní kosmetika pomoci vyzdvihnout krásu ženy a potlačit nedostatky ve vzhledu

78 % z nás pomáhá dekorativní kosmetika cítit se víc žensky

71 % českých žen tvrdí, že jim používání dekorativní kosmetiky zvyšuje sebevědomí

České ženy (66 % z nich) si díky používání dekorativní kosmetiky připadají výrazně atraktivnější pro opačné pohlaví než Slovenky (57 %) a Maďarky (55 %)

A jak vnímá používání dekorativní kosmetiky Terezie Kovalová?

„Když se připravuju na koncert, vymýšlím si make-up pro ten moment - je to taková moje meditace, kdy se pomocí make-upu dostanu do stavu, ve kterém chci být. V takovém stavu se cítím skvěle, udělám ze sebe lepší, skoro až nedosažitelnou formu svého já.“

TIP: inovovaný make-up True Match, který vaši krásnu zvýrazní a podtrhne/369 Kč

Inovovaný make-up True Match
Foto: archiv L'Oréal Paris
Inovovaný make-up True Match

Make-up, která podtrhne a zvýrazní vaši krásu. 

Cena: 369 Kč

Poslední otázka se váže k mezinárodnímu dni žen: slavíte ho? Pokud ano, jak? 

Dvětřetiny Češek si myslí, že je dobře, že ženy mají svůj svátek. Stejná část žen ho ráda slaví, nicméně většinou to bývá pouze drobná oslava nebo gratulace od partnera, rodiny či přátel:

„Dostanu od přítele květiny, jdu s kamarádkou na kávu a mám celý den slavnostní pocit.“Milena, 56 let

„Doma mi děti přichystají hostinu, popřejí mi a obdarují mě kytičkou a celý den nemusím nic dělat.“Klára 37 let

Výzkum potvrdil, že aby se české ženy cítily krásné, potřebují dostatek času na sebe sama (odpočinek i koníčky) a také nedají dopustit na kvalitní kosmetiku.

Ať už se ocitnete v jakékoliv situaci, nikdy nezapomeňte, že VY ZA TO STOJÍTE!)

O projektu: Výzkum byl realizován společností Wavemaker pro značku L´Oréal Paris v druhé polovině ledna 2020, zúčastnilo se jej 817 českých žen ve věku 18-65 let.

Čtěte dál