Zoltán Tóth X Levi’s: Spojení něčeho historického a nového

V řadě rozhovorů s návrháři, kteří budou prezentovat své kolekce na nadcházejícím Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku, se nám nyní svěřil Zoltán Tóth. Tuto sezónu představí kolekci, na které spolupracoval se známou značkou Levi's. Co od ní můžeme očekávat, jak ho poznamenaly události tohoto roku, co přeje budoucnosti módního průmyslu a MBPFW?

Foto: archiv Zoltán Tóth

Jakým způsobem vás poznamenaly letošní světové události - myslíte si, že vás to přimělo přemýšlet jinak, změnit koncept, nebo vám to třeba naopak dodalo více kreativity?

Přinutily mě zpomalit. Letošní krize mi velmi pomohla, odpočinul jsem si od shonu a překopal svůj soukromý i profesionální život, méně i více radikálními změnami. 

V tvorbě jsem reagoval na letošní události i limitovanou kolekcí nazvanou Československé léto, v které jsem se vrátil do svého dětství, kdy jsme s rodiči trávili léta v Česku i na Slovensku a pro hodně z nás toto léto bylo také návratem do minulosti a znovuobjevení našich krásných krajin. 

Vaše poslední kolekce byla asi největším překvapením v rámci celého týdne módy. 2D návrhy inspirované fotografiemi a vizí unifikovaného světa, zachycujícího paradox izolace a osamění, transformující se na těle modelky do 3D rozměru, mnohým vyrazily dech. Budeme opět moci vidět spojení oné antverpské extravagance a české estetiky?

Nadcházející fashion week představím trochu odlišné spojení. Už pár let spolupracuji se značkou Levi's. Tato spolupráce je natolik úspěšná, že mě napadlo naši spolupráci převést v něco kompaktnějšího. Kolekce Zoltán Tóth X Levi's představuje spojení heritage značky Levi's a esence mé tvorby. 

Při navrhování jsem se soustředil na to, co charakterizuje moji tvorbu. V podstatě jsem ji touto kolekcí detailněji identifikoval, tím pádem je v kolekci můj výrazný rukopis a zdroj inspirace, ale Levi's není ani na chvilku potlačený do pozadí. Ba naopak. 

Na co se můžeme těšit?

Dekonstrukci, manipulaci se střihem a objemem, i nové postupy s architektonickou jiskrou. Budu updatovat ikonické kusy jako Trucker Jacket, 501, Western Shirta basic tee. 

Bude to hra, spojení něčeho historického a něčeho úplně nového. Máte se na to těšit.

Foto: archiv Instagramu @zoltantoth.cz

Na které přehlídky svých kolegů se těšíte vy?

Já osobně si nechci nechat ujít Danielu Peškovou, Jana Černého, přehlídky studentů škol, ale hlavně můj domácí ateliér designu oděvu a obuvi plus Van Graaf Junior Talent, Jakuba Polanku a Natalii Dufkovou. 

Celý svět se pomalu vzpamatovává z důsledků pandemie. Jakým směrem si myslíte, že bychom mohli přispět v rámci módy a posunout MBPFW my?

V první řadě si myslím, že oblékat se do lokální módní scény je nesmírně důležité. Nejen že se tím podporuje domácí ekonomika, ale nejsou s tím spojeny mnohé nežádoucí a planetu znečišťující záležitosti jako například doprava na velké vzdálenosti a obrovské množství odpadu, který produkují nejen fast fashion značky. 

Lokálních designérů, kteří vyrábí kvalitní a originální módu, je na našem území dostatečné množství, aby si téměř každá klientka či klient dokázali najít ten správný brand, v kterém se vzhlédnou. 

Je pravda, že lokální design je o něco dražší než oblečení z fast fashion, ale proč si nekoupit méně oblečení, ba naopak které je kvalitnější a originálnější a o kterém víte, v jakých podmínkách, od koho a z čeho bylo vyrobené? 

V druhé řadě je na každém lokálním designérovi nebo značce jakým způsobem své produkty zpracovává a vyrábí. Jestli používá kvalitní, recyklované, ekologické či lokální materiály a zda zvolí vhodnou výrobu, která nemá negativní dopad na lidi, kteří produkty vyrábí. 

Platforma MBPFW je dle mého názoru nejprestižnější a nejkvalitnější platforma na prezentaci lokálního designu na našem území. Rok od roku se organizátoři snaží akci zlepšovat a reagují na současné dění promptně. 

Tím, že je to platforma pro designéry, nejvíce jsou to právě oni, kdo ovlivňuje to, jak MBPFW vypadá. Ta zdravá konkurence mezi námi nás nutí naše produkty a prezentaci zlepšovat a přicházet s co nejlepšími způsoby a řešeními. Tím pádem se i lokální značky stávají od sezóny k sezóně kvalitnějšími a získávají si na svou stranu víc a víc klientů či zákazníků. Já osobně si svých kolegů designérů vážím a mám respekt k jejich tvorbě, protože se navzájem ženeme dopředu.  

Čtěte dál