Značka Zorya stvořila unikátní lustr z krystalů. Podívejte se, jak vznikal

Čeští designéři vás nechají nahlédnout do své “alchymistické dílny”.

Foto: archiv Zorya

Značka Zorya Zdeňka Vacka a Daniela Pošty se proslavila unikátním způsobem výroby šperků, kdy provazy obrůstají krystaly kamence. Za takto vytvořenou kolekci Virus získali designéři v roce 2011 ocenění Czech Grand Design. Po letech zdokonalování procesu krystalizace se tvůrci rozhodli svůj nápad překlopit do větších rozměrů. Pro výstavu v Muzeu uměleckých řemesel na zámku Pillnitz v Drážďanech tak vzniká majestátní osmnáctiramenný lustr. 

Foto: archiv Zorya

Kovová konstrukce strávila v kádích s pěti tisíci litry roztoku síranu hlinito-draselného několik týdnů. Díky nepředvídatelnosti chemického procesu nebylo až do poslední chvíle jasné, jak vlastně bude lustr ve finále vypadat. 

Foto: archiv Zorya

V současnosti na zámku Pillnitz visí zatím jen polotovar. Plně obrostlých je jeho šestnáct ramen. Jak probíhá chemický proces krystalizace zbylých dvou částí mohou vidět návštěvníci doprovodné výstavy s názvem Zorya: Od prachu ke třpytu (potrvá až do 12. září). Ta je koncipována jako vhled do “alchymistické dílny”. Doprovází ji i umělecké video zachycující zrod díla.  

Foto: archiv Zorya

Druhá část výstavy (od 15. září do 4. listopadu) pak začne montáží posledních ramen lustru a jeho slavnostním rozsvícením. 

Lustr značky Zorya není jediným českým počinem, který se na zámku Pillnitz představil veřejnosti. Svou práci tu již prezentovali Rony Plesl společně se studenty jeho ateliéru UMPRUM či studia Dechem a Okolo.

Čtěte dál