Zlaté milimetry

Hlavní designérka klenotnictví Halada a dcera jeho zakladatelů Jenny Halada o návratu do Prahy, zenu a nových výzvách.

Foto: archiv Jenny Halada

Momentálně mě nejvíce zaměstnává...

... přestěhování rodiny z Berlína do Prahy. Máme malou dceru a chceme, aby vyrůstala na místě, kde si může hrát sama na ulici. I školy jsou tu lepší. Nový dům bude mít také zahradu, jsem zvědavá, jak mi zahradničení půjde.

Nejdůležitější radu...

... jsem dostala od Evy Eisler, u které jsem studovala na UMPRUM. Říkala, že si vždy mám stát za tím, co dělám. Když se někomu nelíbí moje práce, nemusím si to brát osobně. Stačí, když budu vědět, že jsem svou práci odvedla na maximum.

Na výrobě šperků mě nejvíce baví...

... rozmanitost různých technik. Můžu si vybrat meditační, či kreativnější práci podle toho, jak se cítím.

Mou tvůrčí filozofií je...

... dát do každého šperku co nejvíce energie, abych byla s výsledkem maximálně spokojená. Podle mistrů zenu platí, že když se člověk věnuje jedné věci a v plné síle, tak ta věc mluví sama za sebe. Přesně tak to mám já. Záleží na každém milimetru.

Mým nejoblíbenějším materiálem je...

... klasické žluté zlato. Na své šperky používám nejčastěji 14karátové zlato, protože potřebuji, aby bylo pružné. Diamanty jsem začala používat teprve nedávno. Zajímají mě, ale pro mě je důležité, aby šperk fungoval i bez kamenu nebo bez perly. Čisté tvary jsou pro mě nejpřirozenější.

Kdybych na sobě mohla něco změnit...

... přála bych si mít více trpělivosti.

Jedním ze šperkařů, které obdivuji...

... je Peter Chang, jenž v 80. letech tvořil masivní barevné akrylové šperky.

Místo na světě, do kterého jsem se zamilovala...

... je Bali. Fascinuje mě tamní příroda, takovou zeleň nikde jinde nenajdete. Jsem ráda, že žiju v Evropě, ale má to tam své kouzlo.

Foto: archiv Jenny Halada

Čtěte dál