Zjistěte pravdu o oblíbeném otužování

Zdá se, že kdo se aktuálně nenoří do studené, ne-li ledové vody, jako by nebyl. Má však otužovací lavina, která strhla tisíce nadšenců, vůbec ještě něco společného se zocelováním?

Foto: Getty Images

Otužovací mánii před pár lety vyvolal Nizozemec Wim Hof, jenž se netají zálibou v extrémních sportech. Ten vynalezl vlastní metodu zahrnující mmo jiné i ponořování se do ledové vody, která mu pomohla překonat těžké období po smrti manželky. Jeho přístup přitom nespočívá pouze v extrémním otužování, ale také ve speciálních dechových cvičeních a následné meditaci. Až díky těmto dvěma krokům je pak podle Hofa každý (!) schopen překonat své limity a zajet až po krk do vody plné ledu. Smyslem není pouhé zlepšení imunity a celkového zdraví, ale také kvalitnější soustředění a spokojenější život.

Popularita Wim Hofovy metody nabrala nevídaných rozměrů a bohužel nechtíc nahrává těm, kteří se rádi poměřují. Jak už to tak v západním světě chodí, ne každý je ochotný nořit se kromě vody také do vlastní psychiky a prožívat často i nepříjemné emoce, jež dechová a meditační cvičení předcházející samotnému otužování, vyvolávají. A tak se sociálními sítěmi šíří fotografie a příběhy lidí setrvávající v chladné vodě i dlouhé desítky minut, což mimochodem sám Wim Hof alias Ice Man vůbec nedoporučuje. Na ostatní doprovodné praktiky se zapomíná...

V chládku

Co vůbec dobrovolně žene lidi do vody, která má teplotu maximálně pár stupňů nad nulou? „Otužování jsem zažila už jako dítě,“ vzpomíná na zárodky své nové vášně Helena Čechurová, kondiční trenérka a výživová poradkyně. „Tehdy mě a bratra táta nutil, abychom se na horách šli vždycky po ránu vyválet ve sněhu, jen tak do půli těla... Nechtělo se nám, ale ten pocit, když pak vejdete zpět do vyhřáté místnosti, je nepopsatelný,“ líčí mladá žena, jež je rovněž absolventkou kurzu Wima Hofa. Prý ale jen ze zvědavosti: „Jde hodně o dech, o to, jak si navodit stav euforie, abyste připravili tělo na ponor do ledové vody. To já nepotřebuji,“ vysvětluje dále sportovkyně, které když jde každé ráno na pár minut do studené a poté ledové sprchy nebo jednou týdně na dvouminutový ponor v otevřené vodě v přírodě, stačí nastavit se v hlavě. Zklidnit myšlenky a jít na to.

Plus minus

Většina odvážlivců, kteří našli v chladné vodě zalíbení, a tím myslíme i ty skalní, kteří pravidelné otužování praktikovali už dávno před Wimem Hofem, téměř sborově odpoví, že se díky tomu cítí fyzicky mnohem lépe, jsou odolnější, méně nemocní a užívají si právě ono střídání nepříjemného s euforií. Je však nový trend ponořování se do kádě s kostkami ledu skutečně pro každého? „Vhodný plošně pro každého určitě není, a pokud se nepřizpůsobí konkrétnímu jedinci, jeho věku, zdravotním možnostem a zároveň denní době i ročnímu období, může mít dokonce negativní dopady na jeho zdraví,“ míní fyzioterapeutka a lektorka tradiční čínské medicíny (TČM) Pavla Sakařová.

Více se dočtete v lednovém vydání Harper's Bazaaru. Právě v prodeji! 

Čtěte dál