Životní role Václava Havla

Disident, dramatik a prezident. Tohle jsou životní role Václava Havla.

Je 18. prosince 2011. „Konec roku přináší i smutné zprávy. Jedna z nich přichází i v těchto okamžicích. Zemřel bývalý český prezident a dramatik, Václav Havel,“ oznamuje Václav Moravec.

Foto: archiv Harper’s Bazaar

Student

Václav se narodil 5. října 1936 do velice dobře situované podnikatelské rodiny Václava a Boženy Havlových. Základní vzdělání získal na elitní škole v Poděbradech. Pro svůj buržoazní původ měl problémy s pokračováním na střední školu. Proto nastoupil do učebního obru chemický laborant. Večerně vystudoval gymnázium ve Štěpánské ulici v Praze.

Václav Havel (vpravo) a jeho bratr Ivan na balkoně domu na Rašínově nábřeží v Praze, 1950.

Foto: archiv Harper’s Bazaar

Vězeň

Rok po obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 vyšla petice Deset bodů. Text kritizoval okupaci a její dopady na republiku. Signatáři, mezi nimi i Havel, byli policií vyšetřování a následně obviněni z podvracení republiky. Roku 1972 podepsal Václav Havel petici za propuštění politických vězňů.

V dubnu 1978 vznikl Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS), jehož byl Václav Havel spoluzakladatelem a mluvčím. O rok později byl Havel spolu s dalšími členy VONS zatčen a strávil pět měsíců ve vazbě, kde začal psát dopisy své ženě, které později vyšly knižně jako Dopisy Olze. Soud ho v říjnu 1979 odsoudil za podvracení republiky ke čtyřem a půl roku nepodmíněně.

Policejní snímek Václava Havla při nástupu do vazby, říjen 1979.

Foto: archiv Harper’s Bazaar

Ferdinand Vaněk

Dne 5. 10. 1989 oslavil narozeniny Ferdinand Vaněk z Malého Hrádku. Za jeho namáhavou práci, kterou ve svém životě vykonával a vykonává, mu děkují a do dalších let hodně zdraví a dalších pracovních úspěchů mu přejí jeho spolupracovníci a přátelé. Tak v sobotu 7. listopadu 1989 informoval deník Rudé právo o narozeninách Václava Havla.

Foto: archiv Harper’s Bazaar

Prezident

Po pádu komunistického aparátu byl Havel 29.prosince 1989 zvolen prezidentem Československé socialistické republiky. Podruhé byl Havel zvolen v prvních svobodných volbách 5. července 1990. Po vzniku samostatného českého státu zastával úřad prezidenta další dvě funkční období.

Václav Havel při první prezidentské inauguraci na Pražském hradě, 29. prosince 1989.

Foto: archiv Harper’s Bazaar

Amnestie

Nadšení vystřídala lehká deziluze, když na základě Havlova rozhodnutí došlo začátkem roku 1990 k mohutné amnestii, kdy byla na svobodu propuštěna řada vězňů. Mezi nimi nejen političtí vězni ale i zločinci, kteří se ihned vrátili k páchání trestné činnosti. Jistou gradací situace bylo povstání vězňů v Leopoldově, kdy musela být nasazena i armáda.

Václav Havel na balkónu Melantrichu na Václavském náměstí, 10. prosince 1989.

Foto: archiv Harper’s Bazaar

Pacient

Havla dlouhodobě trápilo zdraví. Podíl na dýchacích problémech neslo držení v komunistickém vězení i fakt, že Havel byl vášnivý kuřák. Kouřil denně zhruba padesát cigaret.

Václav Havel, rok 1989.

Foto: archiv Harper’s Bazaar

Autor

Havel svou dramatickou prací navázal na tradici absurdního divadla. Stále nejznámnější a nejhranější je Zahradní slavnost (1963). Trojici autobiografických her Audience, Vernisáž (obě 1975) a Protest (1978) spojuje postava disidenta Ferdinanda Vaňka, který stejně jako Havel pracuje v pivovaru. Poslední hrou je Odcházení (2007), která se dočkala i filmové podoby. Havel pracoval na dramatu Sanatorium, které však nedokončil.

Václav Havel v pracovně Pražského hradu, 6. října 1989.

Foto: archiv Harper’s Bazaar

Manžel

S Olgou Šplíchalovou navázal Václav Havel vztah už během 50. let. Manžely se pak stali až o dalších jedenáct let později v 1964. Olga v roce 1990 založila Výbor dobré vůle. Nadace se v roce 1992 změnila na Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. Umírá v roce 1996. Necelý rok po smrti první ženy se Havel znovu žení s herečkou Dagmar Veškrnovou. Dagmar Havlová nadále sleduje odkaz svého manžela prostřednictvím nadace Vize 97.

Foto: archiv Harper’s Bazaar

Symbol

Václav Havel byl nejen prezident a dramatik, ale současně se stal symbolem demokracie, boje proti potlačování vlastních myšlenek, destrukci vizí a degradaci lidské existence.

Václav Havel zemřel 18. prosince 2011 ve věku 75 let.

Václav Havel po sobě nezanechal potomka.

Foto: Shutterstock

Čtěte dál