Život mezi Evropou a New Yorkem: Jak zvládá období pandemie modelka Erika Palkovičová?

Jaký je život modelky v období pandemie?

Foto: archiv Instagramu @eripalko

Koho by bavilo neustále číst o tom, jak je současná situace nepříjemná a nepřehledná. Tvářit se ale, že je vše normální, také nejde. Zeptali jsme se proto několika žen, které obdivujeme, na to, jak tuhle podivnou dobu zvládají ony. Je koneckonců důležité vědět, že „under the weather“ se občas cítíme všichni. Bez ohledu na to, co nám napovídá Instagram. Receptů na to, jak se v současném bezčasí neztratit navíc není nikdy dost.

Trávit čas s blízkými, malovat a občas se ztratit v knihkupectví či muzeu. Modelka, cestovatelka a naše oblíbená módní inspirace Erika Palkovičová, kterou zastupuje agentura Elite, toho navzdory pandemii zvládá tolik, že se nestačíme divit. Jaký je její recept? 

Co vám právě nyní dělá radost?

Po roce jsem se konečně vrátila do New Yorku, kde jsem před pandemií žila. Pomalu se ztotožňuji s tím, jak se toto energické město zpomalilo. Pracovně se ale situace pomalu zlepšuje, i když to stále není na té stejné úrovni, jako před rokem. Momentálně se snažím využít čas na úplně jednoduché aktivity jako procházky po městě, vaření, čtení, uklízení a každý den se snažím něco vytvořit nebo namalovat.

Změnil se váš pohled na zdraví od té doby, co světem hýbe pandemie?

Upřímně, ani ne. Na svoje zdraví jsem vždy poctivě dbala. Můj životní styl nebyl ovlivněný žádnou pandemií. Při neustálém cestování a létání v různých časových pásmech jsem na sebe vždy dávala pozor. Po vypuknutí pandemie jsem proto nemusela nic měnit. Jsem zvyklá pravidelně sportovat, meditovat, nekouřím a alkohol piji jen příležitostně. Již více jak 4 roky se stravuji vegansky a nemocná nebývám. Spíše jsem měla strach o blízké, kamarády a celou společnost a lidi se zdravotními obtížemi.

Na co se právě teď nejvíce těšíte?

Těším se na den, kdy se nebudu muset bát o své blízké. Kdy budu moct jet svobodně domů a stejně tak i za prací, jelikož modeling na cestování závisí. Těším se na to, až všichni odložíme roušky a budeme se moci svobodně obejmout. 

Foto: archiv Instagramu @eripalko             

Kde čerpáte energii?

V přírodě. Pocházím z malé vesnice na západě Slovenska a procházky v přírodě vždy byly mým nejoblíbenějším zdrojem energie. Život ve velkém městě je jiný, ale teď si více než jindy užívám čas na čerstvém vzduchu. I když v New Yorku zeleň trochu chybí, zajdu alespoň do parku nebo na nedalekou pláž. Mám radost, že tu není tvrdý lockdown a lidé jsou opatrnější než na začátku pandemie. To jsme všichni viděli ve zprávách.

Co cenného si z posledního roku odnášíte do „dalšího života?“

Snad trpělivost. Schopnost zastavit se a radovat se z úplných maličkostí.

Co uděláte jako první, až se svět vrátí zpět do běžného provozu?

Pojedu domů. Za rodinou a přítelem bez obavy, že se nebudu moci vrátit do Ameriky. A na svatbu své nejlepší kamarádky, která se už třikrát přesunula. 

Foto: archiv Instagramu @eripalko             

Jak dodržovat svou běžnou rutinu, když je všechno najednou mnohem složitější?

Rutina je pro mě základ a také jsem na začátku tápala v tom, jak fungovat, kdy všechno, co je dovolené, je dovolené jen doma. Nejlepší pro mě bylo si napsat věci, které pro mě byly důležité před pandemií. Stanovila jsem si časy cvičení, vaření a podobně. Ráno jsem si nastavila budík na hodinu, o které jsem většinou vstávala i před koronou. Je dobré dodržovat určitou rutinu a zaměstnat hlavu i tělo, aby člověk neupadal do depresí. Je mi smutno z toho, kolik lidí trpí úzkostmi způsobenými právě pandemií. Samozřejmě ne vždy pro mě bylo lehké být motivovaná. Právě tehdy jsem se odpoutala od negativních myšlenek kreslením, psaním nebo jinou tvůrčí činností.

Co děláte, když se chcete rozveselit? 

Když mi bylo smutno na Slovensku, vzala jsem pejska do lesa. V New Yorku mám radost z otevřených muzeí, knihkupectví, vintage obchůdků, kde se člověk snadno ztratí a rozveselí. 

Jaké beauty tipy byste doporučila na přechod z jara do zimy?

Po zimním období si dopřeji peeling těla a pleti častěji. Denní krém vyměním za méně hutný s ochranným faktorem. Snažím se dodržovat pitný režim, do vody přidávám citron, mátu, okurku nebo drobné sezónní ovoce. 

Foto: archiv Instagramu @eripalko             

Čtěte dál