Živá voda jménem tonikum

Tonikum bývalo nedílnou součástí rituálů čištění pleti. Teď se vrací - silnější a účinnější než kdy dřív. Co dokáže a měla byste ho do své péče znovu zařadit i vy?

Foto: Getty Images 

Nějaký čas o toniku nebylo slyšet. Ukázalo se, že jde o lehce nadbytečný produkt, který se používal jen jako závěrečný krok v čištění pleti. Místo něj do módy přišel lotion, který toho uměl mnohem víc. Teď tonikum zažívá comeback. Jeho složení totiž už o pleť také umí ukázkově pečovat a může vyřešit spoustu nepříjemností, zejména pokud trpíte na pupínky, nebo se vaše pleť rychle vysušuje. Znamená to, že máte pro změnu zahodit lotion? Nemusíte. Tonikum je stále spíše součástí čištění, zatímco lotion je přípravek pro péči o pleť. Každý z nich navíc může řešit jiný problém a díky jejich spojení bude pleť konečně dokonalá. 

1. Jiný úhel pohledu 

Když jsem před více než deseti lety začínala psát o kosmetice, mluvilo se o toniku jako o produktu, který „dočistí pleť“. Moc víc se neřešilo. Byl to přípravek, který zajistí, že skutečně nepůjdeme spát s jediným zbytečkem make-upu na tváři. Logicky ho tedy používaly jen ty nejpoctivější z nás. Dnes se tonikum (nebo chcete-li toner) znovu dostává ke slovu. Nanáší se sice pořád stejně, tedy vatovým nebo bavlněným tamponkem, kterým zlehka přejedete pleť, ale začínáme si uvědomovat nový rozměr tonika, které ve své současné podobě zároveň zkrášluje a ozdravuje.

2. Co od něj čekat 

Během horkých letních dnů si toner poradí se vším, co na pleti napáchal pot, vlhkost nebo filtry z opalovacích krémů. Kromě toho, že čistí, také vyrovnává hladinu pH v pleti tím, že obsahuje malé množství alkoholu (další zásadní rozdíl proti lotionu). Pokud je součástí složení kyselina glykolová či salicylová nebo aminokyseliny, je toner skvělá zbraň proti akné, pupínkům a rozšířeným pórům. Proto jím klidně ošetřujte nejen tvář, ale i krk, dekolt či ramena. AHA kyseliny v toniku také hezky rozjasní. Samotné tonikum sice pleť příliš hydratovat neumí, uzamkne však vláhu v pleti, čímž podporuje účinky ostatních přípravků. Tonikum proto oceníte také v případě, že používáte krém či sérum s retinolem, kterému zabrání, aby zbytečně vysušoval. Pokud jste se toniku celý život vyhýbala, protože máte suchou pleť, dnes už nemusíte. Stačí zvolit to s obsahem glycerinu, kyseliny hyaluronové nebo vitaminu E. Tonery s heřmánkem či aloe vera pleť zklidní, zbaví ji podráždění a začervenání. Někdy mohou pomoci i s ekzémy či rosaceou.

3. Ten pravý 

Než vyrazíte do obchodu, abyste svůj očistný rituál pozvedla na vyšší úroveň, je dobré si říct, co od tonika čekáte, a vzít v potaz svůj typ pleti. Že vám produkt bude dlouhodobě vyhovovat, poznáte hned tak, že ho nanesete v bohatší vrstvě, aby obličej zůstal mokrý, a necháte ho chvíli působit. Po několika minutách uvidíte, jak se bude pleť cítit – zda je jí příjemně, nebo příliš pne, či dokonce pálí.

4. Dokonalý mix 

Variantou je používat několik tonerů najednou. Můžete je vrstvit, možné je také na každou část tváře použít jiný přípravek. Na takzvanou T zónu použijete ten proti pupínkům či mastné pleti, na tváře, které zvlášť u smíšené pleti bývají výrazně sušší, je lepší například tonikum s vitaminy. Produkty také můžete střídat po dnech. Budete zkrátka pravidelně točit dva nebo tři, přičemž každý z nich bude bojovat s jiným problémem pleti. Tonikum se samozřejmě vždy nanáší na vyčištěnou pleť, klidně ráno i večer. Nechte ho pár minut zaschnout a poté pokračujte v péči tak, jak jste zvyklá.

Více se dočtete v zářijovém vydání Harper's Bazaaru. Stále v prodeji! 

Čtěte dál