Žít venku

Znovuobjevujeme své zahrady, balkony, terasy a vnitrobloky. A možná si až teď všímáme toho, jak tráva rychle roste nebo jak se každý den proměňují i obyčejné keře. Kavárny jsme vyměnili za vlastní balkony, místo do restaurací chodíme na piknik ven a místo divadelního představení pozorujeme koruny stromů. Jak má vypadat dokonalá zahrada?

Méně trávníku, více trvalek a stromů 

Ferdinand Leffler z atelieru Flera má rád zahrady, u kterých není pochyb, že se v nich žije. „Když jsou terasy akorát příjemně ochozené, lavice trochu ošoupaná, v ohništi se dělá oheň a cestičky jsou prošlapané. Ideální zahrada je na užívání, a ne na koukání. Je to zahrada zdravá, rostliny se v ní mají dobře, stejně jako lidi a zvířata. Stromy prosperují, v zahradě je život,” vyjmenovává.

S tím, jak lidé nyní věnují zahradám více pozornosti, se proměňuje i to, jak lidé o svých zahradách smýšlí. „Trendem je obytná zahrada, přívětivá k životnímu prostředí. Bez plýtvání. Trendem jsou také zmenšující se trávníky a zvětšující se trvalkové záhony. V zahradě by neměly chybět stromy, které osvěží a stíní, přednost dostávají přírodní materiály. Vnímám uvolněný, ale zodpovědný přístup k zahradě i k životu,” říká Ferdinand Leffler. On sám je na zahradě každý den. „Těším se každý den, až do ní po práci vpluju. Jsem na zahradě pořád, děti jsou doma, nejsou kroužky, takže náš život se odehrává na zahradě, kde máme také tři psy. Tady venku s nimi žijeme. Ráno skáču po běhání do jezera, večer hrajeme pinčes a grilujeme. Na zahradě jsem teď víc, než doma. I tenhle rozhovor dělám na zahradě,” říká zahradní architekt, který přináší inspirace i praktické rady na svém novém YouTube kanálu Flera TV. 

Věří tomu, že zahrada se může stát další „místností” k našim bytům, o tom, jak si obytnou zahradu vytvořit svépomocí, napsal publikaci Zelené pokoje. „Pobyt venku přináší mnoho kvalit, které nám byt ze své podstaty nedokáže nabídnout. Obloha, vůně větru, prostor, světlo, kontakt se zelení, s probouzející se jarní příroda, vůně zeminy… To jsou zážitky, které vám ani sebelepší interiér nikdy neumožní,” míní. 

Privátní kousek přírody  

„Vnímám zahradu jako svůj výhradní kousek přírody, úzce propojený s místem, které považujeme za domov a lidmi, kteří ji užívají. Privátní oáza klidu a pohody. Zahrada, stejně jako dům, auto či oblečení, vypovídá mnohé a charakteru a osobnosti uživatelů,” míní zakladatel a vizionář společnosti Aitaa Michal Roman.

„Na ideální zahradě podle mě nesmí chybět přirozeně nedokonalý trávník, v rozumné míře udržovaný, stromy, obsypané plody, květiny, smích a skotačení dětí, lehce podmračená partnerka, stěžující si na neudržovaný trávník. Jinak vše potřebné pro zajištění a udržení pohody - něco na grilování, něco na ochranu před spalujícím letním sluncem, něco na posedávání, polehávání, něco na cvičení, něco na umytí rukou, něco na uskladnění zahradního náčiní… Na ideální zahradě tak nesmí chybět Aitaa. Naše moduly umí zlepšit život i na místech, které disponují velmi malým nebo jinak omezeným prostorem. Modularita je velkým tématem pro blízkou budoucnost a promítne se do mnoha aspektů lidského života. Místa je čím dál méně, lidí čím dál více,” říká Michal Roman. 

Značka Altaa letos získala ocenění Red Dot Award za Chytrý plot. Jde o sofistikovaný systém oplocení, které má další funkční využití díky integrovaným výklopným prvkům. Vše je skryto v modulu (plotu či balkonovém dílci), vše lze jednoduše vyklopit, použít a sklopením zase uschovat. Plot tak lze jednoduše přeměnit v posezení s pergolou, gril, posezení nebo věšák na prádlo. 

„Naposledy jsem byl na zahradě asi před týdnem. Prohříval jsem se na slunci, diskutoval s dětmi o dopadech současné pandemie a koukal na to, jak je naše zahrada nepříliš udržovaná, přitom však velmi živelná a přirozeně krásná,” říká Michal Roman a dodává: „Je důležité být venku. Příroda regeneruje. V dnešním uspěchaném světě je každá chvilka prožitá na zahradě, na louce či v lese nesmírně blahodárná. Alespoň já to tak mám.” 

Intimní prostor v exteriéru

Zahrada snů podle Barbory Očenáškové, jednatelky značky Egoe life, má mít různá zákoutí s různým účelem. Být venku je podle ní zásadní nejen pro lidské zdraví. „Vitamin D! A vzduch! A výhledy… pro dobrou náladu. Být venku je velké téma. Takže be in, go out,” radí. 

„Život venku má mnoho podob. Zajímavé je ale vymýšlet ideální prostředí pro každou z nich. Aktuálně se proto zabýváme tématem vytváření intimního prostor v exteriéru. Proto vznikla naše kolekce Leva. Z tohoto modulárního systému si lze jednoduše vyrobit venkovní obývák, gastro-koutek s bylinkovou stěnou a grilem, hernu pro děti včetně lezecké stěny nebo třeba outdoorovou kancelář. Tato variabilnost, hravost a jednoduchost nás teď hodně baví,” říká Barbora Očenášková ze značka Egoe life. 

Ona sama bydlí v domě o půdorysu 5x5 metrů, a tak je zahradě prakticky pořád. „V případě takového mini interiéru je pro vás zahrada druhým domovem. Navíc aktuální počasí a home office pobytu na zahradě vysloveně přeje. Za chvíli musím vyrazit zalévat!” 

S nebem nad hlavou

David Karásek, spoluzakladatel a kreativní ředitel firmy Mmcité, která navrhuje městský a zahradní mobiliář, je přesvědčen o tom, že letos svou zahradu znovuobjeví mnoho z nás, zvlášť pokud náš cestovní pas bude tak trochu zahálet v šuplíku. 

„Zahrada musí mít prostor. Je jedno, jestli je plochá, ve svahu, dlouhá nebo široká, může být jen zelená nebo může být plná květů, může dávat potravinový užitek a může být jenom krásná. Ale prostor je zásadní. Na ideální zahradě by neměl chybět nějaký útulný obytný prostor a stín,” říká David Karásek. Další nutnou výbavou zahrady by měl být i sofistikovaný způsob, jak zachytávat dešťovou vodu. Jak sám říká, trochu vlaje za nutnou údržbou a nabral zpoždění. „Už jsme natírali starou houpačku po babičce, ale ještě není hotovo, přesazovali jsme traviny a instaloval jsem nové dokonalé stínění na terasu,” popisuje své aktuální aktivity na zahradě. Čas, který na ní může trávit, si nechce nechat vzít. „Kvůli tomu nekonečnému nebi nad hlavou. Člověk tím snad získává i velkorysejší pohled na svět,” dodává. 

Čtěte dál