Žít v míru a lásce s celým světem? Srí Lanka vás to naučí

Proč patří Srí Lanka k nejlepším místům na světě, a co tu rozhodně musíte vidět?

Foto: archiv Andrey Řezníčkové

Když jste mluvčí cestovní agentury, prostě musíte procestovat celý svět. Nebo jeho velkou část. A musíte vědět, kde je to nejlepší. Zeptali jsme se proto Andrey Řezníčkové z cestovky Invia na její nejoblíbenější destinaci. Prý je to Srí Lanka.

Co je podle vás na Srí Lance nejlepší?

Ta země vypadá na každých 100 kilometrech úplně jinak. Někde chodíte džunglí, za chvíli jste u jezera obklopeného jehličnany a připadáte si jako v Kanadě, pak zažijete safari a potkáte leoparda, projedete se vlakem přes čajové plantáže, vylezete horu a koukáte na vodopády a palmy… Všude jsou nádherné chrámy, většinou postavené v přírodě, prostě nádhera. A nakonec se válíte na pláži a surfujete v oceánu. Řekla bych, že na všech místech je cítit opravdu velké propojení s přírodou. Většina místních jsou buddhisti a nezabíjí nic živého, čili se skoro raději vybourají, než aby zajeli broučka. Všude běhají pouliční psi, všichni tu spolu prostě v míru a lásce kooperují. I s opicemi, který vás možná trochu okradou, ale určitě to nemyslí zle (směje se).

Jací jsou místní lidé?

Na Srí Lance žijí buddhisti, hinduisti i muslimové a je docela zajímavé, že je to docela poklidné soužití. Zejména buddhisti vyznávají, že dostáváte v životě to, co vysíláte. Jsou tedy opravdu velice hodní a na to, jak málo většinou mají, také štědří. Všichni se tu na vás usmívají a kamkoli přijdete, jsou vlastně šťastní, že jste za nimi přišli. Jsou také hodně komunikativní, všechny zajímá, odkud jste a podobně. Na to se připravte. Je dobré nějakým způsobem dodržovat jejich kulturu, tedy sukně pod kolena, zakrytá ramena. Je tam ale taky pár takových podnikatelíčků, říká se jim beach boys, a ty by si člověk neměl moc připouštět k tělu. Nabízejí ti, že vám úplně všechno zařídí a kamkoliv dovezou a cokoliv přednesou, ale není to úplně čisté podnikání. Není to nic oficiálního a nikdy nevíte, jestli se ten výlet uskuteční.

Jaká je místní kuchyně?

Tu jsme si jako milovník chilli opravdu užila, všude se nejčastěji jí kuře, ale i obyčejná cizrna je tam prostě skvělá. Po typické snídani a la nastrouhaný kokos s chilli a tuňákem se mi vyloženě stýská. A lahvové pivo Lion se opravdu dá pít! A co teprve mořské plody. Mít čerstvého humra za pár desítek korun, to chutná hned lépe. Pouliční restaurace jsou hodně levné a jidlo je super, v rezortech si za jídlo a pití samozřejmě připlatíte.

Kdy je nejlepší sem jet a na jak dlouho?

Hlavní turistická sezona začíná v prosinci a končí začátkem dubna. Takže právě teď je ideální čas. Pokud někdo vyrazí mimo sezonu, neviděla bych to s počasím nějak tragicky, většinou prší jen krátce. Pokud tu zemi chcete trochu procestovat a nezůstávat jen na jednom místě, dva týdny jsou minimum. Doporučovala bych ale tři.

Co rozhodně musím vidět?

Těm, kdo mají fyzičku, bych určitě doporučila vylézt v noci na Adam's Peak a počkat si na východ slunce, to je vážně velká paráda. Musíte vylézt 5700 schodů a začínáte ve tři ráno, ale o to větší je to zážitek. Pak nějaký z mnoha národních parků, například Yala. Řidič džípu má tak vytrénovaný zrak, že vám zastaví i u hovnivála. Potkáte krokodýly, slony i leopardy. Skvělou atmosféru má Chrám Buddhova zubu v Kandy, kde jsme s kamarádkou zažily křtiny dětiček, všude se bubnovalo, až jsme se dojetím rozbrečely. Rozhodně nevynechejte historický komplex Dambulla a Polonnaruwa. Lví hora, Sigiriya, nabízí ten nejkrásnější výhled. Taky se mi moc líbily pláže. Nejsou takové ty katalogové s bílým pískem a azurovým mořem, jsou tak nějak divoké a rustikální, jako celá Srí Lanka, a to mě baví. Pokud to chcete spojit se surfem, nej pro začátečníky v oblastech, kam se často jezdí, je pláž Mirissa, Hikkaduwa a Welligama.

Čtěte dál