Zima trochu jinak: Vydejte se do ledového království

Letošní zima je na lyžařské zážitky skoupá. Dovolená se ale dá strávit i na místech, kde nerozhoduje délka sjezdovek a platnost skipasu, ale kde si sníh a hory užijete i jinak. Inspirujte se pro roky příští.

Foto: archiv hotelu 

Norský spisovatel Are Kalvø sice vyrostl uprostřed neposkvrněné přírody, kde vydat se do města znamenalo půldenní výlet, ale lásku k divočině v žilách neměl. Když seznal, že mu všechny jeho přátele „přebraly“ hory, rozhodl se na vlastní kůži zjistit, co na nich všichni mají. Vznikla tak humorná kniha Hory peklo ráj. Odhalil, že pro všechny příznivce horských výstupů je typické, že chtějí ty ostatní – tedy ty, kteří jsou spokojenější spíše ve vyhřáté restauraci s kompletním menu než vystaveni severním větrům na horském štítu – přesvědčit. O čem? O tom, že v přírodě lze zažít něco, co nikde jinde ne. Nebo že v přírodě zažijeme přesně totéž, co všude jinde. „Milovníci hor se v tu chvíli začínají podobat kamarádům, kteří v pubertě odjeli na křesťanský letní tábor a po návratu se snažili všechny přesvědčit, že je to tam přinejmenším stejná divočina jako na Ibize,“ zamýšlí se Are Kalvø. Ve svém románu se pak na tři sta třiceti stranách snaží popsat svůj pokus proměnit se z pohodlného městského člověka v ryzího milovníka hor a zimy, pročež absolvuje několik vysokohorských túr a pronikne do outdoorového života.

A tak i přesto, že po zdolání několikahodinového pochodu dorazí na vrchol, kde nic není a kde není pro hustou mlhu vidět dál než na tři metry, nakonec uzná, že hory jsou víc rájem než peklem. Možná proto, že přírodě na dosah se lépe dostane i sám k sobě. Uprostřed dokonalé zimy mu dojde, že nedotčená příroda a ticho je ten opravdový luxus.

Není špatné počasí

Ke stejnému závěru jako oblíbený norský spisovatel můžete dospět, aniž o tom musíte napsat knihu. Letošní zima nás, bohužel či bohudík, naučí ocenit hory i jinak než s přezkáči na nohou a s bombardinem z nejbližšího après-ski baru v ruce. Hory si můžete užít nejen na sjezdovce, stačí se nechat přitáhnout trochu jinými destinacemi, než jste zvyklí. Dovolte si porovnat se se zimou, která ještě zvýrazňuje krásu velkolepých scenerií, užijte si pohledy do zasněžené krajiny a měkké světlo, které ji dokáže neskutečně rozzářit. Vypravte se (až to půjde) tam, kde je to v zimě krásnější než v jiné roční doby.

Nemusíte hned vyrážet do exotických destinací. Probudit se a první pohled věnovat majestátním štítům švýcarských Alp může být ten nejlepší budíček i meditace v jednom. I když v oblasti Valais, kantonu na jihu Švýcarska, nevyrazíte na sjezdovky, můžete tu prozkoumat dvacet pět kilometrů pěších stezek a nekonečno plání, kde se vám bude nejlépe pohybovat na sněžnicích. Místní horští vůdci pořádají například výpravy jen s kompasem, kde učí zájemce orientovat se pouze podle lišejníků, ne s navigací. Větší dávku adrenalinu si můžete dopřát při tandemovém paraglidingu, vlnu endorfinů zase při blízkém setkání s místními hvězdami za saněmi – vycvičení psi husky jsou totiž i vyhlášenými mazlíčky, kteří se nechají trpělivě hladit a objímat. Podobně relaxační účinky tu mají i lesy, kam se doporučuje zajít bez jakýchkoli technologií (ale s průvodcem), a okusit tak na vlastní kůži benefity takzvané sylvoterapie – lesní koupele.

Foto: archiv hotelu 

Světelná show a pozorování losů

Ještě blíže divoké přírodě můžete být, pokud své cestovatelské ambice namíříte na skutečný sever. Laponsko bývá označováno jako poslední zbývající divočina severní Evropy. V zimě tu slunce vychází jen na chviličku, ale černočerné tmy se bát nemusíte. Sníh odráží měsíční zář i jakékoli umělé světlo, a tak tu noci sice bývají dlouhé, ale spíše šedavé.

O co delší noc, o to dříve může začít noční život. Ať už si pod nočním životem představujete popíjení drinků v ledových kulisách, nebo čekání na polární záři. Všechny neskutečné záběry aurory borealis, které působí jako prohnané filtry či upravené ve Photoshopu, jsou na vlastní oči ještě více dechberoucí. Největší pravděpodobnost, že ji uvidíte, je od října do března. Ale přivolat se nedá. Na rozdíl od losů. Pozorovat tato majestátní zvířata, která jsou symbolem Švédska, můžete v doprovodu speciálních průvodců, kteří losy umějí i nalákat. A někdy se kromě losů zjeví i medvěd...

Více se dočtete v únorovém Harper's Bazaaru. Stále v prodeji! 

Čtěte dál