Zeptali jsme se dermatoložky

Zjistili jsme, jak pečovat o suchou pokožku, jak vyzrát na akné po třicítce nebo jak se zbavit pigmentových skvrn.

Foto: Shutterstock

Dermatoložka MUDr. Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology nám odpověděla na otázky, které nás dlouhodobě trápí.

Jak se starat o velmi suchou pokožku, která má sklony k tvorbě větších vrásek?

Nepříjemnou „daní“ suché pleti je také častější sklon k vráskám. Jestliže na suchou pleť nebudeme používat přípravky s hydratačními složky, bude se postupem času narušovat hydratační síť v hlubších vrstvách a vše povede ke vzniku předčasných vrásek. S domácí kosmetikou můžete o pokožku pečovat např. za pomoci kosmetických olejů. Ty na pleti vytvoří ochranný film, který v ní udrží vodu. Vhodné oleje jsou například mandlové, jojobové nebo avokádové. Lidé s velmi suchou pokožkou by se měli vyhnout přípravkům, které obsahují sulfáty, alkohol a různá barviva  - ty dráždí a vysušují.  Kromě krému či odličovadel, můžete suché pokožce dodat „vláhu“ za pomoci vhodné kosmetické procedury. Ideální metodou je například Skinbooster. Zatímco většina kosmetických produktů a procedur pečuje o pleť pouze na povrchu, Skinbooster ji hydratuje a omlazuje zevnitř.  Tento miniinvazivní zákrok netrvá více než dvacet minut a jeho smyslem je hloubková hydratace pleti kyselinou hyaluronovu.

Existuje nějaká vhodná péče při tvorbě akné po třicítce?

Je pravda, že mnoho lidí (především žen) trápí v dospělosti akné. To vzniká většinou z důvodů nerovnosti mužských a ženských hormonů. Než si zajdete k dermatologovi kvůli léčbě akné, zkuste si udělat „inventuru“ vlastní kosmetikou. Zjistěte, zda nepoužíváte nějaký krém či make-up, který akné podporuje. Vhodné nejsou příliš hutné krémy, které nedovolí pokožce „dýchat“ a krémy mastné, které zhoršují ucpávání mazových žlázek. Tady pozor na fotoprotektivní přípravky, které jsou mastné a v kombinaci se sluncem způsobí tzv. akné mallorca. Ideální jsou krémy, které obsahují retinoidy, kyselinu azelaovou nebo ovocné AHA kyseliny v nižší koncentraci.

Jak nejlépe bopjovat proti pigmentovým skvrnám?

K častým kožním trápením u mnohých patří i pigmentové skvrny. Ty méně výrazné se dají zmírnit dermokosmetikou s bělícím účinkem, která naruší tvorbu pigmentu. Výborné jsou přípravky s obsahem ovocných kyselin neboli AHA kyselin. S domácím bělením mějte ale trpělivost, protože výsledky se často dostaví až za několik týdnů. Vhodná doba na odstraňování je právě zima či jaro, kdy sluníčko tolik nepálí, ale i tak je důležité na ošetřená místa používat kosmetiku s vysokým UV faktorem. Máte-li skvrny již výraznější, je dobré zajít k odborníkovi, který po dermatologickém vyšetření může nerizikové pigmentace účinně odstranit chemickým peelingem s kyselinou glykolovou.

Čtěte dál