Ženy jsou a budou!

Ve veřejných diskusích v médiích i na konferencích v České republice vystupuje stále většina mužů, jako by ženy expertky neexistovaly. Harper’s Bazaar se svým projektem Fifty fifty rozhodl v tomto roce téma široce prozkoumat a přispět k narovnání stavu. Protože žen je, jak víme, polovina lidstva.

Foto: Getty Images

Mohla by z toho být pěkná řádka hashtagů. #Nejsou a nebudou! #Nechtěly. #Takhle to prostě vyšlo. #Tak příště. #Je mi jedno, jestli to je ženská, nebo chlap. #Co hysterčí? #V čem je problém? Řeknu vám, v čem je problém. Píše se rok 2020, je to sto let, co české ženy také získaly volební právo, a většinu veřejných debat v České republice vedou muži. Mezi sebou. Dostala se vám někdy před oči fotografie z bostonského maratonu v roce 1967? Běží na ní s číslem 261 Kathrine Switzer, jediná žena závodu, z kterého se ji během maratonu snaží muži včetně organizátora akce vyloučit, protože tehdy se s ženami v maratonu nepočítalo. Dnes se nám zdá něco podobného neuvěřitelné.

A já doufám, že se bude mé dceři jednou zdát neuvěřitelné, že se k budoucnosti naší země takřka na jakékoli téma vyjadřují v médiích i na konferencích především muži. Polovinou obyvatel jsou ženy, které pracují, volí, platí daně, a přece jako by ženy neměly v diskusích, které formují budoucí životy všech a rozhodují o tom, kam půjdou peníze nás všech, co říci.

Pokud jste si toho ještě nevšimli, schválně se na to zaměřte. Na diskusní panely, na televizní debaty, na tištěné sborníky, na volební kandidátky. Kolik je tam mužů a kolik žen? Existuje známé rčení: Kdo je zvyklý na privilegia, narovnání podmínek vnímá jako útlak. Proto řada mužů neviditelné ženy v diskusích jako problém nevnímají, naopak je jim tahle debata nepříjemná, často ji nechápou a často se jí posmívají.

Životní linka ženy vede trochu jinudy, je na ní i očekávané mateřství, očekávaná péče o děti i seniory v rodině, očekávaná druhá směna v domácnosti. Od 50. let je česká domácnost založena na dvou platech: jednom velkém, zpravidla mužském, který rodinu živí, a druhém, který udržuje rodině standard. Je téměř vždy nižší, což si žena v nepsané tradici právě odpracuje doma. Jinak než přenastavením si pravidel péče o domácnost se z toho ženy nedostanou.

Některé důvody, proč se ženy neobjevují v diskusích a na konferencích v takovém počtu jako muži, jsou úplně banální. Stačí dát čas konání diskusního panelu na pozdně odpolední hodinu a organizátoři mohou mít jistotu, že jim většina žen účast odřekne – vyzvedávají v té době děti ze škol, z kroužků, míří s nimi domů k domácím úkolům a přípravě večeře.

Více se dočtete v dubnovém vydání Harper's Bazaar, které představuje projekt #FiftyFifty. Stále v prodeji! 

Čtěte dál