Zemřela Lee Radziwill, módní ikona a sestra Jackie Kennedy

Ve věku 85 let zemřela významná osobnost americké módní i umělecké scény Lee Radziwill.

Foto: archiv

Narodila se 3.3. roku 1933, což mohlo být prvním znamením, že její život bude neobyčejný. Tím druhým znamením bylo, že se narodila do dobře situované rodiny Bouvierových. Její starší sestra Jackie se stala první dámou Ameriky.

Ona sama byla úspěšnou PR agentkou, interiérovou designérkou, vítaným hostem na večírcích u Trumana Capoteho a Andyho Warhola, múzou a podporovatelkou řady módních návrhářů.

Zemřela v pátek ve svém bytě v New Yorku ve věku 85 let.

Lee měla ke světu módy vždycky blízko. Přerušila svá vysokoškolská studia, aby mohla pracovat jako asistentka legendární Diane Vreeland v magazínu Harper’s Bazaar. Během svého života si ovšem vyzkoušela i kariéru herečky, PR manažerky, redaktorky i interiérové designérky. Svým elegantním stylem učarovala i řadě módních návrhářů.

“Když jsem se s ní na začátku 80. let setkal, připadalo mi, že přesně ztělesňuje duši tehdejší americké aristokracie, která se jen velmi těžko popisuje. Je to kombinace nenucenosti, sofistikovanosti, spontánnosti a respektu k pravidlům,“ řekl o ní Giorgio Armani pro Women’s Wear Daily.

Přestože jí většina lidí znala jako sestru Jackie Kennedy, vztahy mezi oběma sestrami byly napjaté. “Nesnášela jsem, když se o mě mluvilo jen v souvislosti s Jackie. Bylo to, jako bychom byly siamská dvojčata,” stěžovala si Lee často a vadilo jí, že je její život svázán řadou pravidel platících pro členy rodiny první dámy. Sestry svedly i boj o jednoho muže. Lee měla románek s Aristotlem Onassisem, který jí však Jackie nakonec rozmluvila. Nakonec si ho ale za muže vzala právě sama Jackie. 

Byla to však údajně Lee, která pomáhala a radila své starší sestře s tím, co si má obléct a naučila ji nosit i evropské modely jako byly ty od Givenchyho, byť Jackie chtěla dávat přednost jen americkým tvůrcům.

K jejím blízkým přátelům se počítala i Carolina Herrera, Marc Jacobs, Mick Jagger nebo Sophia Coppola. “Vždycky vypadala fantasticky, ať už vylezla z moře, s vlasy staženými do drdolu na večeři nebo na prázdninách v šik bílých kalhotách,” řekla o ní.

Vkus na muže prozrazuje o Lee Radziwill mnohé. Poprvé se vdala ve dvaceti letech za Michaela Temple Canfielda, kterého znala již od dětství a který byl údajně levobočkem vévody z Kentu. Manželství se ale rozpadlo poté, co si Lee začala s polským princem Stanislawem Radziwillem, kterého si i později vzala a přesídlila s ním do Londýna. I toto manželství ale skončilo rozvodem. Jejím třetím mužem se stal režisér Herbert Loose, autor snímku Ocelové magnólie, ale i s ním se nakonec v roce 2001 rozvedla.

Čtěte dál