Zemřel režisér Bernardo Bertolucci: 3 filmy, které byste od něj měli znát

Ve věku 77 let podlehl rakovině italský režisér, jehož kariéra je ověnčena Oscary i kontroverzemi.

Foto: archiv filmu Poslední císař

Italský režisér dlouho patřil k uznávaným a obdivovaným tvůrcům. Poslední léta jeho života byla ovšem zakalena vážnou nemocí, tím, že zůstal po nevydařené operaci upoután na invalidní vozík, ale i kontroverzemi ohledně jednoho z jeho nejslavnějších snímků Poslední tango v Paříži. Z rozsáhlé Bertolucciho filmografie vybíráme tři snímky, které byste rozhodně měli znát.

Poslední císař

Film, za který Bertolucci získal nejvíce ocenění - celkem devět oscarových sošek včetně té pro nejlepší snímek. Velkolepá freska vypráví o osudu posledního čínského císaře Pchu I. od jeho tří let, kdy usedl na trůn, nedobrovolný pobyt v Zakázaném městě až po jeho zajetí a komunistickou převýchovu. Skvělé výkony, kostýmy, lokace a příběh, který vás i s dlouhou stopáží 218 minut nepřestane fascinovat.

Poslední tango v Paříži

Začněme hned tím nejslavnějším a také nejprovokativnějším. Film z roku 1972 vypráví o netradičním sexuálním vztahu dvou opuštěných lidí - Marlona Branda, který se vzpamatovává ze sebevraždy své manželky, a mladé Marie Schneiderové, která se potácí v nenaplněném vztahu. Pro oba dva vyústí náhodné setkání v prázdném bytě v erotickou horskou dráhu, která jsou pro oba dva cestou k přehlušení vlastního smutku a bolesti. Herečka Marie Schneiderová, které bylo v době natáčení pouhých devatenáct let, před svou smrtí několikrát obvinila Bertolucciho, že jí o průběhu jedné ze slavných explicitních scén řekl až na poslední chvíli a scéna tak vznikla proti její vůli, což nedávno znovu hlasitě kritizovaly i slavné osobnosti podporující hnutí Me Too.

Snílci

Tři mladí lidé, uvolněná atmosféra 60. let, Paříž plus oslnivé obsazení s mladým Michaelem Pittem, Louisem Garellem a Evou Green. Film, který připomíná krásný, melancholický a erotický sen. Oslava mládí, bezstarostnosti, svobody a pocta několika slavným filmům v jednom. Pokud by na vás Poslední tango v Paříži byla příliš silná káva, toto je odlehčenější a optimističtější verze.

Čtěte dál