Zázrak jménem lymfodrenáž!

Už jste o tom slyšeli?!

Foto: Shutterstock

Během zimy našemu tělu a zdraví dává zabrat mnoho faktorů, tak je třeba se o sebe více starat. Obranný systém je nutno stále posilovat, to především v chřipkovém období. Nezapomínejte na pleť, ta také vyžaduje více péče. Lymfodrenáž se postará nejen o naši imunitu a pleť, ale má mnoho dalších pozitivních účinků!

Snažíte se jíst zdravě, dodržovat kvalitní  osmi-hodinový spánek a stejně vám kolísá imunita? Je tu možnost, jak to vyřešit i bez jakýchkoliv doplňujících prášků. Nazývá se lymfodrenáž.

„Lymfatickému systému se v poslední době věnuje stále větší pozornost. A to v kruzích odborných i mezi laickou veřejností. Za posledních pět let pozorujeme až trojnásobný nárůst poptávky po manuální a přístrojové lymfodrenáži.“ přiblížila Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky.

Tento zákrok je čím dál více oblíbenější díky jeho všestrannosti. Lymfodrenáž detoxikuje organismus, působí proti celulitidě a otokům, oddaluje stárnutí kůže a dokonce léčí žilní onemocnění. Velmi pomáhá při ortopedických potížích nebo po chirurgických zákrocích. Poradí si dokonce s hormonálními změnami.

Lymfa se skládá z čiré tekutiny, která obsahuje odpadní látky buněčného metabolismu, viry, bakterie, ale i živiny jako vitamíny, tuky, sacharidy. Velmi důležitou složkou jsou lymfocyty – druh bílých krvinek, díky kterým se lymfa podílí na imunitě organismu.  

Pokud tuto proceduru využijete pouze jako prevenci k zdravému životnímu stylu, na posílení imunity a detoxikaci organismu, občasné terapie jsou dostačující. V zimním období se k nim přirovnává saunování. Pokud se ovšem jedná o otoky a chronické stavy, je nutno léčbu provádět alespoň jednou za dva týdny. V případě akutního úrazu se úkon musí provádět i třikrát do týdne. Velmi často se na ni dochází kvůli léčbě celulitidy. Zde se pro viditelný efekt doporučuje pravidelně jednou týdně, to po dobu alespoň deseti opakování. Lymfodrenáž má také pozitivní účinky v případě gynekologických potížích, onkologických onemocnění, chronické žilní nedostatečnosti (např. Křečové žíly) nebo u diabetiků.

Pozor ale na nesprávné provedení! Pokud narazíte na „lymfomasáž“ či „lymfatickou masáž“, dejte si pozor. Je to nesprávné označení a mnohdy naznačuje, že se jedná o neprofesionální provedení. V takovém případě je zde mnoho rizik, např. přemístění otoku na nechtěná místa, pocit dušení či otok jazyka, obličeje nebo očí. Velmi důležité také je, aby byla po celou dobu terapie k dispozici neperlivá voda, džus nebo jiné nápoje. Během procesu dochází totiž k většímu odvodnění organismu a tak je třeba tekutiny doplnit. 

Čtěte dál