Zásadní role Leonarda DiCapria

Božský Leonardo a nejlepší role jeho herecké kariéry.

Foto: Shutterstock

Právě oslavil 44. narozeniny, patří k nejpopulárnějším, nejobsazovanějším a nejlépe placeným hercům současnosti, sbírá jedno ocenění za druhým. Je nejen herec, ale i producent a podporuje celou řadu dobročinných projektů. Vybrali jsme filmy, které zásadně ovlivnily kariéru Leonarda DiCapria.

Dospívání po americku (1993)

Průlom v jeho kariéře. Celovečerní filmová adaptace autobiografického dramatu Tobiase Wolffa v režii Michaela Caton-Jonese o svobodné matce, která si vztah se svým synem nechá narušit milencem závislým na alkoholu.

Co žere Gilberta Grapea (1993)

Za své ztvárnění mentálně postiženého mladíka získal Leonardo své první nominace na Oscara a Zlatý glóbus. Stejně tak cenu National Board of Review za nejlepší vedlejší roli a za svůj výkon ve filmu cenu New Generation udělovanou Asociací filmových kritiků Los Angeles.

Rváčův deník (1995)

Vysloužil si také uznání za svůj výkon ve filmu Rváčův deník o životě narkomana a všem co k němu patří. Rozhodně jedna z nejnáročnějších rolí, co kdy Leonardo hrál.

Úplné zatmění (1995)

Kontroverzní film režisérky Agnieszky Hollandové sleduje homosexuální vztah básníků Paul Verlaine a Arthura Rimbauda.

Romeo + Julie (1996)

Zrodila se hvězda. Rolí Romea se DiCaprio vymanil z úrovně narušených jedinců a stal se lamačem dívčích srdcí.

Titanic (1997)

V roce 1997 přišel kasovní trhák Titanik, za který byl nominován na cenu Zlatý glóbus.

Chyť mě, když to dokážeš (2002)

Tímhle filmem pokračoval Leonardo v rolích podvodníčků a pochybných existencí. Úžasným způsobem ztvárnil skutečnou postavu Franka W. Abagnala, který ještě než dosáhl plnoletosti, byl v hledáčku policie bezmála třiceti států a pro agenta FBI Carla Hanratthyo byl doslova noční můrou.

Letec (2004)

Další nominace na Oscara. Za ztvárnění Howarda Hughese získal cenu Zlatý glóbus v kategorii Nejlepší dramatický herec a nominaci na Cenu kritiků a cenu BAFTA.

11 hodina (2007)

Vedle herectví si DiCaprio založil vlastní produkční společnost Appian Way. Pod hlavičkou společnosti Appian Way napsal, produkoval a četl komentář k uznávanému dokumentárnímu filmu 11. hodina, zaměřenému na ochranu životního prostředí. Založil Nadaci Leonarda DiCapria. DiCaprio je členem výborů ve Světovém fondu na ochranu přírody, Radě pro ochranu přírodních zdrojů a Mezinárodním fondu na ochranu zvířat.

Prokletý ostrov (2010)

Další film, který posunul jeho herecké možnosti. DiCaprio hraje postavu válečného veterána a detektiva, který se stále nemůže zbavit válečných vzpomínek a navíc se musí vyrovnat se smrtí manželky.

Počátek (2010)

Režisér Christopher Nolan natočil mezinárodně obsazený sci-fi akční snímek, který znovu otevřel otázku možnosti o nekonečnosti světa snů. Leonardo jako zkušený zloděj, který se zabývá krádežemi cenných tajemství z hloubi podvědomí během snění.

Velký Gatsby (2013)

Americký sen a jeden z největších románových příběhů jedinečným způsobem na stříbrné plátno přivedl Baz Luhrmann. DiCaprio jako zámožný šmelinář, který sice změnil svou minulost, ale ne svou budoucnost.

Vlk z Wall Street (2013)

V podobnému duchu jako Gatsby pokračoval i Vlk z Wall Street. Příběh skutečného muže jménem Jordan Belfort, o kterém se traduje, že dokázal vydělat i 12 milionů dolarů za pouhé tři minuty. Pro Leonarda další nominace na Oscara. A zase nic...

Revenant Zmrtvýchvstání (2016)

Konečně se to povedlo – v roce 2016 získává Leonardo Oscara za Nejlepší mužský herecký výkon ve filmu Revenant zmrtvýchvstání režiséra Alejandra Gonzála Iñárritu. Snímek je založen na stejnojmenné knize z roku 2002 od Michaela Punke a je inspirován životem hraničáře Hugha Glasse, žijícího v letech 1780 až 1833.

Čtěte dál