Zármutkem ke štěstí

Návodů na spokojený život není nikdy dost. V čem spatřují své štěstí Brazilci?

V saudade (čte se „saudádží). Znamená však štěstí, které je nedosažitelné, jde o melancholii a spokojeností, která pominula. Právě to někdy tomu opravdovému štěstí může nejvíc napomoci. 

Foto: archiv PR

Filosof Kiekegaard míní, že v melanchonii a stesku se skrývá blaho. Opravdu? Své o tom vědí Brazilci i Portugalci, kteří pro tento stav mysli mají dokonce svůj jedinečný termín. 

Saulade vyjadřuje stesk po něčem, co se už nebude nikdy opakovat. Pro přesnější popis lze využít slova portugalského spisovatele Manuela de Melo, který saulade popisuje jako „rozkoš, kterou trpíte, a šťastné churavění”. Ze své podstaty je pak důležitým inspiračním bodem pro mnohé umělce. 

Saulade může být stesk po něčem, co už jste měli nebo co ještě existuje, ale pro vás je již nedosažitelné. Třeba přemýšlení nad tím, kdybyste zůstali se svou první láskou. Nebo nad tím, že se vaše rodné město změnilo a už nikdy nebude jako dřív. Sausade je o tom, že některým ztrátám se člověk nevyhne. Podle mnohých psychologů je důležité umět přijmout zármutek a pochopit, že jistá míra utrpení k životu prostě patří. 

Sausade připomíná, jaké štěstí jste v životě měli, stejně jako skutečnost, že všechno můžete ztratit. O tom, že tenhle přístup je důležitý, věděl i filosof Seneca. Radil, jak je dobré si sem tam představit zásadní životní ztráty - a tím v sobě posilovat pocit vděčnosti. 

Pokud chcete tyhle pocity ještě trochu podpořit, můžete si k truchlení pustit oblíbenou brazilskou píseň (nejen pro tyto případy): Chega de Sausade. 

Jak své štěstí hledají Japonci? A proč si Řekové hýčkají své meraki, tedy vášeň pro koníček a soustředěnou pozornost? Proč Syřané tak rádi a často zpívají? Protože jsou pak šťastnější? Ano! Více o národních způsobech spokojenosti najdete v knize Atlas štěstí (vydala Jota). 

Čtěte dál