Zářivý úsměv

Jak docílit perfektně bílého chrupu?

Bílé zuby jsou symbolem lidí, kteří o sebe pečují. Navíc zářivý úsměv nám dodává jiskru, a i když nemáme dokonale rovné zuby, tak jejich bílý tón umí vše vylepšit.

Jak si tedy k bílým zubům dopomoci?

Foto: Shutterstock

Pozor na potraviny, které barví

Je třeba si uvědomit, že zuby přicházejí každý den do kontaktu s barvivy a cukry obsaženými ve stravě, nápojích či sladkostech. A nejen to. Další silný vliv na barvu zubů má kouření či nadměrný příjem léků. Barvu zubů může ovlivnit i příliš časté pití černé kávy. Vhodné nejsou ani časté pokrmy s kari, které má barvící účinky. Všechny tyto aspekty bez správné péče mohou začít tvořit na sklovině tzv. pigmenty. Dobrá zpráva je, že tyto pigmentové skvrny jdou většinou z povrchu zubu mechanicky očistit a v estetické stomatologii existuje již mnoho způsobů, jak se ke své přirozeně hezké barvě zubů vrátit. Základem je samozřejmě pravidelná prevence. V ideálním případě si po každé kávě a po každém jídle zuby vyčistěte.

Zapomeňte na „babské rady“

Mnoho lidí si bělí zuby či odstraňuje zubní kámen „zaručenými“ radami, jako je například rozpouštění kamene kyselinou citronovou či přikládáním plátků citrusových plodů apod. „Tyto činnosti mohou být škodlivé a zdravotně nebezpečné. Zuby nejsou rychlovarná konvice, abychom je čistili kyselinou citronovou nebo octovou, protože si poleptáme sklovinu a následně tím pak nevratně poničíme chrup,“ říká MDDr. Ondřej Šrámek z Dentální kliniky Hradčanská. „Bohužel neexistuje žádná „babská rada“ na doma, která by zuby vybělila. Proto doporučuji vždy bělení konzultovat s lékařem, aby se předešlo poškození skloviny nebo dásní."

Na zuby během čištění netlačte

Mnoho lidí si také během čištění mylně myslí, že pokud budou na kartáček více tlačit, tak zuby budou bělejší. Bohužel ale více síly nemá na barvu zubu žádný efekt, spíše si ublížíme. Pokud chceme změnit pigment našich zubů, tak je v první řadě důležitá dentální hygiena s pískováním. Případně potom bělení za pomoci kvalitních bělících přípravků.

Foto: archiv značek

Zleva: ústní sprcha se sonickým kartáčkem, Waterpik Complete Care (prodává Profimed), 4490 Kč; sonický elektrický zubní kartáček, Philips Sonicare ProtectiveClean, 3299 Kč; antibakteriální, silikonový sonický zubní kartáček, Foreo ISSA 2 (prodává Profimed), 1270 Kč.

Bělící pasta pomáhá barvu pouze udržovat

Na našem trhu je spousta past. „Tyto pasty mohou mít bělicí účinek, ale nelze je porovnávat s klasickou bělicí metodou za  pomoci peroxidu vodíku. Bělicí pasty proto doporučujeme spíše k udržení dlouhodobějšího efektu po řádném bělení zubu,“ říká MDDr. Šrámek.

Foto: archiv značek

Zleva: Bělící pasta na zuby, Pro Whitening Toothpaste, Mr Blanc (prodává Sephora), 350 Kč; zubní pasta s nanočásticemi zlata a aktivního uhlí, White Pearl, NanoCare (prodává Notino), 247 Kč; intenzivní bělicí pasta, Swissdent Extreme (prodává Profimed), 490 Kč.

Jak probíhá bělení?

Bělení zubu má v podstatě dvě formy - jedna je takzvané domácí bělení a druhá ordinační bělení. Případně se tyto dvě metody dají nakombinovat. Domácí bělení je většinou za pomoci speciálních gelů, které se před spaním nanáší do „nosičů“, které se nechají působit celou noc. Tato metoda je relativně nejšetrnější, má nejmenší nežádoucí účinky (citlivost) a dosažený efekt je stálý. Doba bělení trvá většinu 10 – 15 dní. Druhou možností je bělení přímo v ordinaci. Výhodou je, že toto trvá relativně krátce cca 1,5 hodiny. Bělící gely jsou však koncentrovanější a mohou způsobit větší citlivost zubu během i po zákroku. Jednoznačnou výhodou je krátká doba pro dosažení efektu. Ideálním řešením se jeví kombinované bělení, kdy se zuby vybělí ordinačně a pak dostanete ještě formičky na doma, aby byl výsledek přirozený a postupný.

Následná péče

Během bělení byste měli dodržovat tzv. bílou dietu - tedy konzumovat pouze světlé potraviny, které zuby nezabarví. U ordinačního bělení se dieta doporučuje dvoudenní, u domácího během celého procesu bělení, takže i několik týdnů. Během bělení tedy zapomeňte na již zmíněnou kávu, čaj, kari, mrkev, řepu, červené víno a na další potraviny. Odměnou vám bude zářivý úsměv!

Čtěte dál