Zápisník cestovatelky: Zuzana Spustová & Oslo

Zakladatelka značky šperků Neva Oslo o norském hlavním městě, kde žije již téměř deset let.

Foto: Shutterstock

Nejlepší místo pro život
Foto: Shutterstock

Miluji vše, co Oslo nabízí – pohodlný rodinný život, možnost totálně vypnout v lese i na moři, nejlepší kavárny i art scénu, která momentálně zažívá obrovský boom. Základem místního přístupu k životu je sepětí s přírodou. Každá norská rodina vyráží na víkend do přírody, často na chatu bez vody a elektřiny. Vy hledejte ubytování například ve čtvrti Frogner, která připomíná malou Paříž. Grünnerløkka je zase malým New Yorkem.

Musíte vidět
Les Nordmark; foto: Shutterstock

Edvard Munch, jedna z největších postav Norska, se příští rok konečně dočká muzea, jaké mu patří. Architektonický skvost roste vedle Opery, kam v Oslu rovněž musíte zajít. Balet má světovou úroveň. Relaxovat si zajeďte jen 10 minut za město do lesa Nordmarka na severu Osla. Nabízí stovky kilometrů tras na turistiku i běžky a několik jezer s pitnou vodou. Krásný výhled na město je z parku Ekeberg. Přímo v přírodě tu najdete sochy světových umělců.

Kde se najíst
Foto: archiv Maaemo

V posledních letech tu opravdu dobrých restaurací rychle přibývá. Zkuste třeba restauraci Maaemo se třemi michelinskými hvězdami, ale i různé nové street food koncepty. Kdybyste si chtěli uvařit sami, určitě si zajděte nakoupit do rybího obchodu Fjelberg v rezidenční čtvrti Frogner. Funguje od roku 1917 a najdete tam to nejlepší, co Oslo nabízí.

Čtěte dál